Czy warto mieć piec gazowy?

Czy rzeczywiście gazowe piece będą się sprawdzać w praktyce? Na rynku mamy dostępnych wiele różnych rozwiązań energetycznych, które mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Można więc trafić na piece olejowe lub elektryczne, czy też te tradycyjne, w których pali się drewnem. Okazuje się jednak, że właśnie piece gazowe będą najbardziej pragmatyczne. Z jakiego powodu? Jest kilka czynników, ale głównym będzie oczywiście ekonomiczność oraz pragmatyczność. Ponadto są bardzo wygodne w obsłudze i bardzo oszczędne.

Jak działa piec gazowy?

Jeżeli wyposażamy się w takie piece, to mamy gwarancję, że nasz dom będzie bardzo skutecznie ogrzany. Poza tym zagrzana będzie także woda do mycia lub kąpieli. Chodzi, więc o wodę tzw. użytkową. Zwróćmy również podczas zakupów uwagę na moc konkretnego kotła. Nie można tu popełnić błędu. W końcu zbyt duża moc będzie skutkować tym, że kocioł będzie zużywać znacznie więcej gazu. To będzie generować znaczne koszty. Z kolei zbyt mała moc nie zapewni odpowiedniej wydajności. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, ile konkretne piece gazowe, które nas zainteresowały, będą mogły nam dostarczyć ciepłej wody użytkowej. Zastanów się nad tym, czy taka ilość będzie dla ciebie lub całej twojej rodziny wystarczająca. Chodzi przecież o wygodę. W przeciwnym razie może się okazać, że gdy kilka osób skorzysta z łazienki, to gdy ciepła woda się skończy, będzie trzeba czekać, zanim kolejna porcja wody będzie mogła się nagrzać. Na pewno nie będzie to wygodne dla żadnego z użytkowników.

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Przygotowywanie się do takich zakupów szybko nam uzmysłowi, że mamy dostępne bardzo różne piece gazowe. Możemy wyróżnić na przykład dwufunkcyjne przepływowe, które będą ogrzewać wodę użytkową w trakcie przepływu. Takie piece gazowe nie posiadają przecież zbiornika ciepłej wody. W tej sytuacji ilości zabranej wody będzie zależeć od mocy, jaką posiada kocioł. Poza tym mamy także piece jednofunkcyjne. One będą ogrzewać dom poprzez gromadzenie wody w zbiorniku, który jest ustawiony na przykład pod kotłem. Tu z kolei od pojemności zbiornika będzie zależeć wydajność. Warto też wspomnieć, że takie piece mogą współpracować z kolektorami słonecznymi. Pamiętajmy także o piecach kompaktowych. Mają one zabudowany zbiornik, który może mieć około 50 l pojemności. Występują warianty wiszące oraz stojące. Te ostatnie są pojemniejsze, bo mogąc zgromadzić nawet 200 l. Jak widać, jest kilka wariantów, które mogą być dla nas odpowiednie, ale zależy to zawsze od potrzeb konsumentów.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.