Czym zajmuje się profesjonalny architekt wnętrz? I czym różni się od dekoratora wnętrz?

Architekt wnętrz to coraz popularniejszy zawód. Często jednak oczekiwania osób zainteresowanych usługą, którą oferuje architekt wnętrz rozmywają się z rzeczywistością. Nieświadomość różnicy między pojęciem architekta i dekoratora wnętrz często wpływa również na decyzje klientów, którzy nie wiedzą, z jakich usług powinni skorzystać przy realizacji swoich projektów. Sprawdź zatem, czym zajmuje się profesjonalny architekt wnętrz i zobacz, kiedy może on Tobie pomóc i czy przypadkiem jego wsparcie nie będzie konieczne. 

Czym zajmuje się profesjonalny architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba odpowiedzialna za stworzenie projektu wnętrza. Nie wolno jednak mylić jego zajęcia z dekoratorem wnętrz, który podczas pracy skupia się wyłącznie na estetyce pomieszczeń. Projektanci lub architekci wnętrz to często osoby z technicznym wykształceniem. 

Architekt wnętrz musi dysponować wiedzą i przygotowaniem z wielu dziedzin związanych z budownictwem, architekturą, materiałoznawstwem, ergonomią, prawem, bezpieczeństwem użytkowania nieruchomości i obecnymi standardami ekologicznymi lub energooszczędnościowymi. Dekorator kompletnie nie musi przejmować się tymi aspektami, gdyż jego zadaniem jest udekorowanie przestrzeni dostosowanej wizualnie do wymagań klienta (co najlepiej sprawdza się w przypadku prywatnych mieszkań). 

Czym różni się architekt wnętrz od dekoratora wnętrz?

Potencjalni klienci często mylą pojęcia dekoratora wnętrz z architektem lub projektantem wnętrz lub stosują te nazwy zamiennie. Jest to jednak mylne podejście, gdyż projektant/architekt wnętrz ma dużo bardziej odpowiedzialne zadanie względem realizacji projektu. 

Różnica między projektantem wnętrz i dekoratorem wnętrz wynika m.in. z zakresu ich obowiązków. Jak sama nazwa wskazuje, projektant wnętrz odpowiedzialny jest za stworzenie dokładnego projektu zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klienta oraz z zachowaniem uwarunkowań technicznych, ergonomicznych, funkcjonalnych oraz z uwzględnieniem budżetu klienta. Z kolei dekorator wyłącznie dekoruje wnętrze, bazując na trendach wizualnych i preferencjach estetycznych. 

Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować pracę dekoratorów wnętrz. Są to osoby, które muszą mieć doskonałe poczucie stylu, powinny biegle posługiwać się trendami i umieć łączyć wszystkie najistotniejsze elementy ze sobą w przestrzeni. Niemniej jednak bazują oni na zastanej, już zaprojektowanej przestrzeni i nie mogą ingerować w jej aspekty funkcjonalne i techniczne, a jedynie wizualne. 

Dobry architekt/projektant wnętrz może (i powinien!) być w stanie robić to co robi dekorator wnętrz, ale nie działa to w drugą stronę, tzn. dekorator wnętrz nie jest w stanie zrobić tego, czym zajmuje się architekt wnętrz.

Chcesz poznać ofertę usług dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań? Profesjonalny architekt wnętrz zagwarantuje Ci pełną kompleksowość współpracy od A do Z – zarówno pod kątem aranżacji pomieszczeń, jak i określeniem oraz optymalizacją kosztów. Sprawdź ofertę na stronie Balicka Design i skontaktuj się z doświadczonym architektem wnętrz, który przystosuje przestrzeń zgodnie z Twoimi indywidualnymi wymaganiami. 

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.