Każda budowa lub remont domu wymagają użycia odpowiedniej zaprawy budowlanej. Jest ich na rynku kilka rodzajów, różnią się właściwościami i zastosowaniem.
Zaprawy cementowe
Należą do najpopularniejszych zapraw budowlanych. Składają się z wody, kruszywa i cementu, który pełni funkcję spoiwa. Kiedyś zaprawy cementowe wykonywane były na placu budowy, ale trudne do utrzymania proporcje spowodowały, że obecnie zaprawę cementową sporządza się z gotowej mieszanki przygotowywanej fabrycznie.
Cement ma bardzo dobre właściwości wiążące i wytrzymałościowe, z tego powodu zaprawa cementowa używana jest przede wszystkim na etapie budowy domu w stanie surowym. Stosowana jest przede wszystkim do wykonywania fundamentów, murowania ścian z cegły lub pustaków. Doskonale nadaje się do wykonywania wszelkiego rodzaju posadzek, które mogą być później wykończone płytkami ceramicznymi, panelami podłogowymi lub deskami.
Zaprawa cementowa wykorzystywana jest także do wykonywania podmurówek pod ogrodzenia, słupki do kotwiczenia elementów metalowych. Spoiny i elementy wykonane z cementu odporne są na działanie wilgoci, niskie temperatury oraz duże obciążenia.
Sucha zaprawę cementową należy zmieszać z wodą w proporcjach podanych przez konkretnego producenta. Jest to ważne, ponieważ skład mieszanek poszczególnych producentów może się różnić.
Zaprawę należy wykorzystać w ciągu 2-3 godzin. Potem rozpoczyna się proces wiązania, woda odparowuje i zaprawa zyskuje wszystkie swoje właściwości. W zależności od temperatury proces ten może trwać od 5 do 7 dni. Po tym czasie można stawiać kolejną kondygnację.
Zaprawa cementowo-wapienna
Zaprawa cementowa jest mało plastyczna i trudna w obróbce, dlatego do wykonywania niektórych prac budowlanych wykorzystywana jest zaprawa cementowo-wapienna. Dodatek wapna do cementu zwiększa plastyczność zaprawy, z tego względu wykorzystywana jest przede wszystkim do wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych, ale ma zastosowanie także w innych pracach murarskich, ponieważ właściwościami wytrzymałościowymi niewiele różni się od cementowej.
Zaprawa gipsowa
W porównaniu do zapraw cementowych jest dużo bardziej elastyczna, dlatego chętnie używana jest do wykonywania tynków wewnętrznych. Ściany wychodzą gładkie i szybko schną. Zaprawa gipsowa nadaje się jednak tylko do pomieszczeń suchych, ponieważ gips nie jest odporny na działanie wilgoci.
Zaprawa gipsowa najczęściej jednak wykorzystywana jest do uzupełniania niewielkich ubytków w ścianach, wyrównywania nierówności i pęknięć.
Zaprawy specjalistyczne
Gotowe zaprawy cementowe nie są drogie i ich cena oscyluje wokół 10 zł za 25 kg. Znacznie droższe są zaprawy wzbogacane dodatkowymi składnikami, które zwiększają plastyczność lub wytrzymałość zaprawy. Dla ułatwienia wykonywania prac budowlanych producenci oferują zaprawy do prac murarskich, tynkarskich lub posadzek. Różnią się one przede wszystkim proporcjami kruszywa, cementu i wapna.
Najdroższy jest tzw. cement montażowy, który służy do kotwiczenia metalowych elementów murze lub betonie. Jest to bardzo mocna zaprawa o krótkim czasie wiązania wynoszącym 12 godzin.