Grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Metod ogrzania domu czy mieszkania jest obecnie tak wiele, że ciężko może być się na którąś z nich zdecydować. Grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe – przed takim dylematem staną przede wszystkim zwolennicy minimalizmu, a także osoby, które dysponują niewielką przestrzenią i nie chcą jej niepotrzebnie zapełniać kaloryferami. W takim razie czym te dwie metody ogrzewania się różnią i która z nich jest lepsza?

Grzejniki kanałowe i ogrzewanie podłogowe – czym się różnią?

Grzejniki podłogowe możemy kojarzyć jako charakterystyczną „kratkę” w podłodze. Można ją dopasować do reszty posadzki, tak, aby nie przyciągała zanadto uwagi, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać materiał i kolor, który zwróci na nią oczy gości.

Działa na zasadzie konwekcji, czyli ogrzewa powietrze, a następnie wypuszcza je z powrotem, nie zaburzając cyrkulacji w pomieszczeniu. Dzięki temu powinno ono zostać ogrzane po równo w każdym miejscu. Nie wystąpi więc sytuacja, tak jak to bywa przy tradycyjnych grzejnikach, że najcieplej jest koło kaloryfera, a w rogach pokoju – zimno.

Ogrzewanie podłogowe dzieli się na ogrzewanie elektryczne i wodne. Jest całkowicie schowane pod podłogą, więc nie zajmuje ani trochę cennego miejsca w pomieszczeniu. Nie ma tutaj kratki, natomiast pojawiają się większe ograniczenia odnośnie do tego, z jakiego materiału podłoga może być wykończona – musi on przede wszystkim dobrze przewodzić ciepło. Może to być na przykład kamień czy płytki. Jeśli zależy nam na drewnianej posadzce, musi ona być specjalnie przystosowana do ogrzewania podłogowego, w przeciwnym wypadku będzie ono po prostu nieskuteczne.

Co jest lepsze – grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe?

Grzejniki kanałowe nie są całkowicie niewidoczne i wymagają regularnej konserwacji, natomiast charakteryzuje je brak efektu „pocenia się” okien, szybkość nagrzewania pomieszczenia i dowolność w wyborze wykończenia podłogi. Niektóre modele dają również możliwość zastosowania opcji chłodzenia, która z pewnością przyda się w upale lato. Rolę swego rodzaju klimatyzacji może jednak pełnić również ogrzewanie podłogowe.

Jeśli zainteresuje nas wysokiej jakości rura ogrzewanie podłogowe będzie skuteczne i bezproblemowe. Co ważne, nie wymaga ono regularnego sprzątania, czyszczenia czy odpowietrzania. Ponadto zapewnia przyjemne uczucie ciepła pod stopami, równomierne dla całego pomieszczenia (i, wbrew obiegowej opinii, nie powodujące wcale puchnięcia stóp). Nie można również narzekać na wydajność energetyczną tego sposobu ogrzewania. Trzeba za to wskazać, że ogrzewanie podłogowe stosunkowo wolno reaguje na

Jeśli jednak zdecydujemy się na niskiej jakości produkt, który nie spełnia odpowiednich standardów bezpieczeństwa i wytrzymałości, problemem mogą być awarie i niska wydajność. Dlatego też powinniśmy kontaktować się jedynie ze sprawdzonymi producentami, takimi jak ten: https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/. W ten sposób unikniemy wielu problemów i nerwów w przyszłości.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, natomiast nie da się zaprzeczyć, że ogrzewanie podłogowe wydaje się wyjściem szczególnie atrakcyjnym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak obecnie ceni się otwarte przestrzenie i minimalizm. Warto pomyśleć o takiej opcji szczególnie dla pomieszczeń narażonych na spore zabrudzenia na podłodze, tak więc kuchni czy łazienki. Z pewnością nie raz będziemy wtedy zadowoleni z faktu, że ta metoda ogrzewania nie wymaga żadnej konserwacji i nie może ulec zabrudzeniu.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.