Jak dobrze zrobić schody z kostki brukowej?

Bardzo dobrym materiałem wykończeniowym przy urządzaniu posesji czy ogrodu jest kostka brukowa. Świetnie się ona nadaje także do ułożenia schodów. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który wygląda elegancko i estetycznie. Jak dobrze ułożyć schody z kostki brukowej?

schody ogród

Projekt schodów z kostki brukowej

Przed rozpoczęciem każdej pracy, należy dokładnie wszystko zaplanować. Najpierw musimy szczegółowo określić, jak mają wyglądać schody i jaka ma być ich wysokość. Podczas projektu musimy uwzględnić głębokość stopni tak, aby stopa swobodnie się mieściła na każdym z nich. Musimy pamiętać także o tym, aby uwzględnić niewielki spadek. Chodzi o to, żeby podczas opadów deszczu woda swobodnie ściekała w dół. Projekt powinien uwzględniać wielkość i rodzaj kostki brukowej. Najlepiej jest sugerować się jej rozmiarem i względem niej zaplanować dokładne wymiary. Na tym etapie należy również ocenić, czy kostka ma być położona według jakiegoś wzoru, który musi zostać uwzględniony w projekcie i podczas zakupów.

Przeczytaj też na temat tarasu wentylowanego

Jak przygotować grunt pod kostkę brukową?

Schody z kostki brukowej wymagają wykonania podbudowy. W tym celu warto użyć ziemi, która pochodzi z terenu, na którym schody mają powstać lub możemy także użyć humusu. Grunt musi być twardy i gliniasty, dzięki temu ziemia nie będzie się osuwać, co zabezpieczy całą konstrukcję. Nie jest to proste zadanie, dlatego należy do tej pracy zatrudnić fachowców, którzy przygotują wszystko rzetelnie i solidnie. Lepiej zainwestować w profesjonalną ekipę budowlaną, aby móc cieszyć się długo pięknymi schodami.

schody z kostki brukowej

Dlaczego warto zrobić schody z kostki brukowej?

Wykonanie schodów z kostki brukowej daje nam gwarancję, że będą one pięknie wyglądały przez długie lata. Kostka jest bardzo twardym i wytrzymałym materiałem budowlanym. Nie należy może do najtańszych, jednak cena odpowiada jakości. Wybierając kostkę, możemy na długie lata zapomnieć o remoncie schodów. Chyba, że stwierdzimy, że nam się już nie podobają. Dodatkową zaletą kostki jest fakt, że dostępna jest ona w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Można z niej stworzyć niepowtarzalne kombinacje, które ozdobią każdą posesję.

Gdzie jeszcze sprawdzi się kostka brukowa?

Z racji tego, że kostka jest eleganckim i trwałym budulcem, jest ona wykorzystywana przy układaniu ścieżek, alejek i przede wszystkim podjazdów. Bardzo często spotykana jest nie tylko na posesji, ale również w ogrodzie. Znajduje ona zastosowanie w wykończeniu nowoczesnych oraz klasycznych posesji. Jest uniwersalna i praktycznie pasuje do każdego stylu.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.