Jak przeprowadzić remont starej kuchni szybko i za niewielkie pieniądze

Kuchnia uważana jest za serce domu i jest to rzeczywiście fakt, wszak to w tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu czy to gotując, czy po prostu jedząc bądź plotkując przy kawie. Dlatego też poza funkcjonalnością ważna jest jej estetyka, a gdy wszystko zostało już nadgryzione przez ząb czasu, to jednak trudno mówić, że estetyka będzie zachwycać. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, jak przeprowadzić remont starej kuchni szybko i co ważne za niewielkie pieniądze. 

Proste rozwiązania, a jakże dobre efekty

Otóż, nim przejdziemy do prac remontowych, warto zastanowić się, co dokładnie chcemy zrobić. Na pewno należy pomalować ściany, ale tutaj konieczny jest wybór farby zmywalnej, dzięki temu plamy czy zabrudzenia będą Wam niestraszne. Jeżeli na podłodze znajdują się płytki czy gres, to można odświeżyć fugi. Tutaj możecie je umyć wykorzystując choćby mop parowy bądź usunąć stare fugi i wykonać nowe. Dzięki temu estetyka kuchni bardzo się poprawi, a to zasadniczo początek. Czas pomyśleć, czy jesteśmy w stanie wykonać remont, bo jednak takie zajęcie jest dosyć czasochłonne i wymaga precyzji. Zawsze możecie poprosić o pomoc znajomego czy też przyjaciela, który posiada doświadczenie bądź zwyczajnie trudni się takimi pracami. Odpowiedzcie sobie jeszcze na pytanie, czy posiadacie sprzęty, czyli wiertarkę, wkrętarkę czy zestaw pędzli. Przyda się też klej do montażu

A gdy ten etap za nami, to czas na…odnowę mebli

Na pewno najważniejszym punktem w kuchni są meble i gdy rzeczywiście są zniszczone, to cała estetyka i styl nie są widoczne, nawet jeżeli wszystkie elementy do siebie pasują i zachwycają linią projektową. Dlatego też czas wziąć się za odnowę mebli. Oczywiście można zakupić nowe, ale bądźmy szczerzy są one dosyć drogie, szczególnie jeżeli wybierzecie zabudowę na wymiar. Z kolei te z marketów budowlanych zazwyczaj są słabej jakości, ale czego się spodziewać, jeżeli cena jest tak niska. Kupując tanie modele trzeba liczyć się z tym, że już po roku czy nawet wcześniej zauważycie pierwsze uszkodzenia, nawet jeżeli będziecie o nie dbać. Ale wiadomo za jakość trzeba zapłacić. Dlatego też lepiej odnowić meble i do tego celu przyda się okleina meblowa. Dzięki niej meble zyskają nowy charakter. Dostępnych jest wiele wariantów, choćby modele przedstawiające imitacje słoi i sęków, ale także okleiny na wysoki połysk, które wpisują się w glamour. Tak naprawdę wybór jest ogromy. Warto wybrać taką, która Wam się podoba i przyciąga uwagę. Przy użyciu okleiny możecie odnowić blat, a dodatkowo na jego powierzchni ułożyć deski dekoracyjne czy panele szklane. 

Drobne zmiany czynią duże efekty

Gdy już meble i blaty zostały pokryte okleiną, to czas przejść do kolejnego etapu. Tutaj wykorzystamy kleje montażowe. Otóż warto, a nawet trzeba dokleić bądź wymienić listwy przypodłogowe. Następnie warto pomyśleć o zaaranżowaniu przestrzeni między meblami. W tym przypadku możemy Wam polecić płytki imitujące cegłę. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości czy zmyć z nich tłuszcz.  Zwróćcie uwagę na stół i krzesła, czy nie wymagają naprawy. Jeżeli stół jest już zniszczony, ale jednak macie do niego sentyment, bo jest drewniany, to warto wykonać naprawy stolarskie albo umieścić na jego blacie duży bieżnik. Z kolei krzesła możecie odmienić szyjąc czy kupując welurową osłonę, która notabene prezentuje się świetnie. 

Dodatki tworzą klimat, zatem postaw na nie

Nie można zapominać, że dodatki tworzą klimat stąd też warto na ścianie zawiesić kilka plakatów w antyramach. Ale także samo wyposażenie może mieć dekoracyjny charakter, co oznacza, że doskonale sprawdzą się też stylowe pojemniki kuchenne np. w kolorze złotym czy białym ze złotymi napisami.  Nawet chlebak może być dekoracją, stąd zamiast trzymać pieczywo w koszyczku czy w foliowej reklamówce, lepiej wybrać dekoracyjny chlebak, który będzie monochromatycznie pasował do pojemników.

Zastanówcie się też nad usunięciem rzeczy, z których nie korzystacie, choćby kuchenki mikrofalowej. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jedzenie w niej podgrzewane traci walory smakowe. Do tego zastanówcie się, czy Wasza płyta gazowa bądź indukcyjna nie wymaga wymiany.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *