Jak urządzić małą sypialnię? Sprawdzone aranżacje

Urządzanie niewielkiej sypialni wydaje się karkołomne, bo jak pomieścić wszystkie niezbędne meble na ograniczonej przestrzeni? Jednak każdą przestrzeń można zamienić w niezwykłe miejsce odpoczynku. Przedstawiamy kilka wskazówek dla tych, którzy nie wierzą we własne możliwości projektowania. Zobacz jak urządzić małą sypialnię!

Przede wszystkim ocena sytuacji

Po pierwsze musimy się zastanowić, w jakim położeniu się znaleźliśmy. Jedni mają niewielką sypialnię, ale za to pozostałe pomieszczenia są bardziej przestronne, a inni postawili na zakup niewielkiego mieszkania. Jeśli twoje mieszkanie ma większy metraż w małej sypialni warto urządzić… małą sypialnię. Co powinno się w niej znaleźć? Oczywiście wygodne łóżko z odpowiednim dla ciebie materacem, duży regał na książki, szafka czy stolik nocny i bardzo wygodny fotel. Nic więcej. Meble takie jak szafy, biurka ustaw w innym pomieszczeniu. Do sypialni udajesz się wyłącznie na chwile zupełnego relaksu, bez elektroniki, bez problemów. Jeżeli jednak całe twoje mieszkanie jest małe, wtedy należy wykorzystać niewielką przestrzeń sypialni w 100%. Pamiętając o tym, żeby nie zagracić miejsca odpoczynku, możesz zamontować płytką, ale dużą szafę robioną na wymiar, a przestrzeń pod łóżkiem zapełnij szufladami. Mimo że coraz rzadziej, to jednak wciąż praktykuje się umieszczanie w niewielkich sypialniach łóżek piętrowych i antresoli. Jeśli nie masz problemu ze spaniem na wysokości, albo jest to twoje niespełnione marzenie z dzieciństwa, pomoże ci ono w zaoszczędzeniu kolejnych centymetrów.

Pomyśl o tym, co niezbędne

Sypialnia to strefa komfortu, co nie powinno nikogo dziwić. Zrezygnuj w tym pomieszczeniu z biurka i komputera. Nie tylko w celu zaoszczędzenia przestrzeni. Chodzi o rozgraniczenie strefy pracy od strefy snu. W zamian za to, możesz zorganizować sobie tutaj prawdziwą bibliotekę, rezygnując z wystawki w salonie. Projekt sypialni powinien także zawierać szafkę nocną. W małych pomieszczeniach zadbaj o jej pojemność. Nie zapomnij o dużym lustrze! Może być ono częścią szafy, ale sprawi, że optycznie pokój będzie dwukrotnie większy. Tutaj każdy element ma znaczenie i warto myśleć praktycznie, nie tylko skupiając się na tym, co nam się podoba.

Kolorystyka w małej sypialni

O malowaniu jeszcze nie było mowy, a to przecież integralna część projektu. Wiadomym jest, że małe pomieszczenia powinno się pomalować na jasne barwy. Nie musi to byś biel, jeśli lubisz kolory – eksperymentuj z bardzo jasnymi i nierzucającymi się w oczy odcieniami niebieskiego, zielonego, a nawet czerwonego!

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *