Jaką pilarkę wybrać do domowego użytku – pilarka spalinowa czy elektryczna?

Dla większości osób zakup pierwszej pilarki może wydawać się trudnym i skomplikowanym zadaniem. Wielu z nas myśli również, że pilarka jest zbędnym zakupem. Często jednak chwile po nabyciu takiego urządzenia do swojego domu, już nie wyobraża sobie bez niej życia. Jak wybrać pilarkę do prac około domowych, aby była ona odpowiednia do podstawowych prac i jednocześnie nie nadwyrężyła naszego budżetu?

Do czego przydaje się pilarka łańcuchowa?

Wielu z nas zapewne wychodzi z założenia, że pilarkę łańcuchową spokojnie można zastąpić w pracach koło domu innymi narzędziami, które nie wymagają podłączania do źródła zasilania lub po prostu już je mamy w swojej kolekcji. Myślenie to jednak często ulega zmianie po nabyciu pilarki.

Pilarka łańcuchowa to urządzenie, które tnie dowolne rzeczy za pomocą łańcucha wyposażonego w ostrza. Dzięki napędowi silnikowemu ruch tych ostrzy odbywa się na tyle dynamicznie, że cięcie jest proste, precyzyjne i szybkie, co stanowi niezastąpione korzyści.

Mimo tego, że pilarki zazwyczaj kojarzą nam się z cięciem drewna na kawałki, może ona się sprawdzić również w zupełnie innych czynnościach w domu i ogrodzie. Oczywiście świetnie się sprawdzą w pielęgnacji drzew i krzewów, a także pracach okresowych z nimi związanymi takimi jak przycinanie gałęzi. Pilarka będzie również nieoceniona przy pozbywaniu się chwastów i samosiejek.

Pilarki nadają się także do cięcia drewna opałowego. Odpowiedni model wyposażony w diamentowy łańcuch, spokojnie poradzi sobie z dużymi kawałkami drewna lub cięciem płyt drewnopodobnych.

Rodzaje pilarek łańcuchowych STIHL

Na rynku możemy spotkać bardzo dużą grupę urządzeń, które określa się mianem pilarek. My w tym wpisie skupimy się jednak na pilarkach łańcuchowych, które charakteryzują się podobną budową, jednak różnią się siłą tnącą, rozmiarem oraz przeznaczeniem.

Jeżeli chodzi o klasyfikację pilarek, najczęściej stosujemy ich rozróżnianie za pomocą mocy silnika oraz sposobu zasilania. W domu i ogrodzie zazwyczaj stosujemy profesjonalne pilarki elektryczne. Umożliwiają one prace wewnątrz pomieszczeń, maja niewielką wagę, a także stosunkowo cicho pracują. Są to zalety, które odgrywają dużą rolę właśnie w pracach około domowych.

Jaki model pilarki do domu wybrać?

Jeżeli chcesz zakupić pilarkę, warto najpierw określić dokładnie jej przeznaczenie i to do czego będziesz jej używał. Poszukując pilarki do drobnych prac porządkowych warto zapoznać się z oferta ekonomicznego modelu pilarki spalinowej MS 180 C-BE STIHL, która jest lekka, posiada przystępną moc i doskonale nada się do drobnych, codziennych prac.

W przypadku, gdy Twoje wymagania są poważniejsze, a prace bardziej skomplikowane, warto zapoznać się z modelem pilarki spalinowej STIHL MS 241 C-M, która poradzi sobie nawet z grubszymi konarami. Jeżeli szukasz natomiast poręcznego modelu do przycinania gałęzi, świetnym wyborem będzie pilarka akumulatorowa STIHL MSA 161 T.

Pilarka do domowego użytku – podsumowanie

Pilarka może okazać się nieocenionym narzędziem wykorzystywanym w codziennych pracach domowych i ogrodowych. Zastąpi ona całą masę narzędzi i sprawi, że prace pielęgnacyjne będą dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeżeli nie wiesz jakiego wyboru dokonać, warto poprosić o pomoc profesjonalną obsługę sklepu internetowego Dla Pilarzy.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *