Jaki kominek elektryczny wybrać?

Jeszcze kilka lat temu nie brakowało przeciwników elektrycznych kominków, którzy zarzucali im kicz i nieudane naśladowanie prawdziwego ognia. Dziś, kiedy wiadomo już, że domowe kominki z żywym ogniem szkodą jakości powietrza, potęgują smog, a niektóre miasta dążą wręcz do zakazu stosowania kominków w kamienicach i domach, kominki elektryczne są chętnie wybieranym elementem nie tylko dekoracyjnym, ale też grzewczym! Jak wybrać dobry kominek elektryczny? Odpowiedzi w artykule!

Do zabudowy lub wolnostojący

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kominków – wolnostojące i do zabudowy. Pierwszy możemy postawić w dowolnym miejscu, o ile posiada ono dostęp do gniazdka elektrycznego. Drugi typ kominka – do zabudowy, wymaga montażu w ścianie lub innej zabudowie. Popularnym umiejscowieniem kominka elektrycznego jest obszar pod telewizorem w salonie. Do zamontowania kominka niezbędna jest obudowa, wkład kominkowy i dostęp do prądu. Nie potrzebujemy opału, a kominek elektryczny nie generuje dymu i nie jest szkodliwy dla środowiska.

Ile kosztuje kominek elektryczny?

Współczesne kominki elektryczne są energooszczędne, a pobór prądu zależy w dużej mierze od ich przeznaczenia. Kominki dekoracyjne świecą z mocą od 60 do 400 W. W przypadku takich kominków, miesięczny koszt zamyka się zazwyczaj w kwocie około 10 zł. Kominki dekoracyjne nie spełniają jednak funkcji grzewczej. Kominki, których zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia pobierają więcej prądu, wyposażone są w termowentylatory i grzałki o mocy około 2000 W. Wybierając kominek, musimy wiedzieć, jaką powierzchnię domu chcemy za jego pomocą ogrzać. Dostępne na rynku modele mogą ogrzać pomieszczenie o powierzchni od 10 do 25 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że przedni panel kominka nie nagrzewa się nawet, kiedy włączona jest funkcja ogrzewania pomieszczenia. Jest więc bezpieczny dla dzieci, dorosłych i zwierząt przebywających w pomieszczeniu. Kominki elektryczne zazwyczaj pełnią dwie funkcje jednocześnie, tzn. w zależności od preferencji możemy wyłączyć grzanie i uruchomić jedynie dekoracyjny charakter kominka lub okazjonalnie – włączyć funkcję grzewczą i cieszyć się ciepłem kominka. W komplecie z kominkiem elektrycznym znajdziemy pilot do sterowania temperaturą, kolorem płomienia, jasnością oraz funkcją grzania.

Jak wybrać kominek pasujący do wnętrza?

Aby kominek spełniał swoją dekoracyjną rolę, musi pasować do stylistyki wnętrza. W sklepach znajdziemy wiele modeli różniących się wyglądem, dostępnymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi oraz oczywiście stylem i wykonaniem. Niebagatelną rolę pełni materiał, z którego wykonany jest kominek. Może być to stal, beton, drewno, płyta meblowa lub malowany metal. Drugą różnicą jest kształt kominka – tradycyjny drewniany lub nowoczesny, wykonany ze stali. Dzięki temu możemy dobrać kominek zarówno do mieszkania w stylu loftowym, jak i do tego urządzonego w stylu vintage czy klasycznym. Ceny kominków elektrycznych zaczynają się od kilkuset złotych, a za te najbardziej luksusowe zapłacimy kilka tysięcy.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.