Jakie rodzaje kostki brukowej dostępne są na rynku?

Przy wyborze odpowiedniej kostki brukowej należy uwzględnić kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim na początek należy dokładnie określić, jakie będzie jej przeznaczenie. Ta niezbyt gruba idealnie sprawdzi się na taras lub ścieżki ogrodowe, ale już na podjazd należy wybrać nieco grubszą. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej to trwałość i wytrzymałość, a także odporność na ścieranie oraz nasiąkliwość.

Podstawowe rodzaje kostki brukowej

Standardową kostką brukową jest ta przemysłowa, która znajduje zastosowanie we wszystkich miejscach o dużej powierzchni, czyli na chodnikach i parkingach, a także alejkach parkowych. Charakteryzuje się prostą formą, ale może również występować w kształcie podwójnej litery T.

Drugim rodzajem jest szlachetna kostka brukowa, która ma znacznie lepsze walory estetyczne w porównaniu do tej standardowej. Wynika to głównie ze specjalnej obróbki podczas procesu produkcji, dzięki czemu uzyskiwane są różnorakie kształty i ciekawa kolorystyka. W niektórych przypadkach posiada ona również lepsze właściwości użytkowe. Szlachetna kostka brukowa może mieć powierzchnię płukaną, szczotkowaną, łupaną, postarzaną albo strukturalną.

Podział kostki brukowej ze względu na materiał produkcji

Kostka brukowa może zostać wyprodukowana z różnych materiałów, co ma wpływ zarówno na cenę, jak i możliwości zastosowania oraz parametry użytkowe. W ofercie producentów znajdziemy aż 3 rodzaje materiałów, z których można wykonać kostkę brukową.

Najpopularniejsza jest betonowa kostka brukowa, która cechuje się dobrą wytrzymałością i korzystną cenę. Stosowana jest bardzo często na ścieżkach oraz alejkach ogrodowych, ale również może być wykorzystana do ułożenia podjazdu czy parkingu. Dostępna jest w różnych wzorach, kształtach i kolorach, dzięki czemu można ją idealnie dopasować do konkretnej stylistyki danej nieruchomości czy otoczenia.

Kolejnym rozwiązaniem jest kostka brukowa kamienna. Najczęściej wybierana jest z granitu, ale producenci oferują także kostkę z piaskowca, z sjenitu, z bazaltu albo wapienną. Granitowa kostka brukowa dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych i charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością zarówno na nacisk, jak i na ścieranie. Przez długi czas zachowuje swoje walory dekoracyjne.

Kostka brukowa może być również wyprodukowana z kamienia polnego. Posiada wtedy nieregularny i specyficzny kształt, dzięki czemu prezentuje się bardzo oryginalnie. Idealnie sprawdza się w wiejskim i naturalistycznym stylu.

Gdzie zamówić wysokiej jakości kostkę brukową?

Od wielu lat najwyższej jakości kostkę brukową oferuje firma Jadar – https://jadar.pl/. Produkty są trwałe i wytrzymałe na eksploatację, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do konkretnego budynku czy aranżacji otoczenia.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.