Kosiarka ogrodowa, czyli łatwa pielęgnacja trawnika

Kosiarka ogrodowa to sprzęt, bez którego żaden działkowicz czy posiadacz przydomowego ogródka nie jest w stanie wyobrazić sobie dbania o zieleń. Takie kosiarki oszczędzają siły i czas. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy trzeba kosić trawę raz, a nawet dwa razy w tygodniu.

1.     Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?
2.      Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli.
3.      Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
4.      Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?
5.      Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Choć ostatnio bardzo modne i pożyteczne okazały się (zamiast równo przystrzyżonych trawników) dzikie łąki porośnięte polnymi kwiatami, to zwolennikom zadbanych podwórek trudno się przekonać do takiej koncepcji. Dla kogoś, kto zawsze dbał o to, by trawa wokół jego domostwa (czy to w miejscu zamieszkania, czy na działce) była zawsze równo przystrzyżona, takie pomysły są niedopuszczalne. Dlatego regularne koszenie trawnika to rytuał, któremu niektórzy oddają się z dużą satysfakcją i tylko czekają na to, aż trawa osiągnie wysokość ośmiu czy dziesięciu centymetrów. Wtedy to z garaży są wyciągane przeróżne kosiarki i praca wre. Niektórym idzie ona bardzo dobrze, bez większych trudności i wtedy można uznać takie zajęcie  nawet za formę relaksu (za czym część mocno obstaje). Gorzej, gdy sprzęt nie domaga i koszenie trawy staje się istnym koszmarem – kosztuje dużo wysiłku, efekty nie są powalające, a nawet daleko im do średnich. Co zrobić, by zajmowanie się trawnikiem nie wyglądało tak jak w drugim przypadku? Cała tajemnica leży w odpowiednim sprzęcie. 

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

Kosiarka spalinowa, czyli taka, która jest zasilana paliwem wlewanym do baku jest najodpowiedniejsza dla tych osób, które mają duże trawniki. Jakie są główne zalety takich kosiarek? Na pewno to, że nie są one zaopatrzone w niewygodne kable oraz że nie rozładują się w środku naszego jakże wciągającego zajęcia. Rynek ogrodniczy obfituje w różnego rodzaju kosiarki spalinowe. Czemu należy się przyjrzeć i o co zapytać sprzedawcę? Jeśli areał nie jest ogromny, najlepiej wybrać kosiarkę spalinową pchaną, zamiast kosiarki traktorka. Ważne jest także to, czy teren, który będziemy kosić, jest płaski jak blat czy też należy raczej do nierównych. Jeśli chodzi o drugi przypadek, to warto wybrać kosiarkę spalinową przeznaczoną właśnie do powierzchni nierównych. Warto też zwrócić uwagę na to, jaki zbiornik na trawę ma kosiarka napędzana paliwem. Bardzo wygodnymi modelami są takie z bocznym wyrzutem zmielonej już trawy – w ten sposób unikamy przerw w pracy wynikających z częstego opróżniania kosza. Bardzo pożądane w kosiarce spalinowej są większe tylne koła, które sprawią, że praca będzie wymagała mniej wysiłku. Bez wątpienia kluczowe znaczenie mają też noże do kosiarki – ich długość i szerokość.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Jak już wspomniano, kosiarka ogrodowa występuje najczęściej w dwóch odsłonach – jako kosiarka spalinowa i kosiarka elektryczna. Kosiarki spalinowe są idealne do większych powierzchni, natomiast kosiarki ogrodowe zasilane prądem sprawdzą się na mniejszych areałach. A to chociażby z powodu ograniczonej (nawet przy zastosowaniu zasilacza) możliwości oddalenia się od źródła prądu. Kosiarka spalinowa rzadziej też się psuje niż kosiarka elektryczna, a odpowiednie noże do kosiarki pozwalają za jej pomocą (także dzięki większej mocy) skosić trawę wysoką, suchą, twardą i gęstszą niż w przypadku kosiarki elektrycznej. Dla kosiarki spalinowej przeszkodą w należytym wykonywaniu pracy nie są ani suche gałęzie, ani chwasty. Z kolei kosiarka elektryczna na pewno pracuje ciszej i przy jej pracy nie ma zapachu spalin, nie truje też środowiska – co można zarzucić kosiarce spalinowej.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Wybierając kosiarkę spalinową, należy zwrócić uwagę na moc jej silnika. Ma to ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy, jakie są noże do kosiarki – jakiej są długości i szerokości. Najlepiej jest wybrać kosiarkę ogrodową o mocy 4–6 KM. Ważne jest też to, czy nasze spalinowe urządzenie do koszenia trawy będzie robić dużo hałasu, czy jednak trochę mniej i to, ile paliwa będzie zużywać. Jeśli chodzi o te parametry, to należy wziąć pod uwagę, czy kosiarka ogrodowa jest wyposażona w silnik dwusuwowy czy czterosuwowy (więcej zwolenników ma ten drugi).

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Kosiarka ogrodowa spalinowa może być wyposażone w napęd. Niewątpliwie ułatwia on pracę – zwłaszcza w bardzo nierównym terenie. Taki napęd na tylne koła zdecydowanie ma pozytywny wpływ na manewrowanie kosiarką spalinową. Co do kosiarek bez napędu, to bezprzeczną ich zaletą jest to, że są po prostu lżejsze i tańsze w serwisowaniu.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Moc, wielkość, zasilanie, nóż do kosiarki – wszystko to świadczy o klasie i jakości pracy urządzenia do koszenia pracy. Nie ma jednak co ukrywać, że poza tym liczy się także marka. Wśród kosiarek ogrodowych wciąż w czołówce najczęściej wybieranych znajdują się maszyny takich firm jak: MacAllister, Makita czy też NAC. To kosiarki bardzo wydajne, łatwe w obsłudze i przede wszystkim – niezawodne.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *