Kratka trawnikowa – sposób na wzmocnienie nawierzchni

Choć kratka trawnikowa sugeruje zastosowanie jedynie w celu wzmocnienia trawnika, kratkę ażurową używa się również do bardziej zaawansowanych celów. Często wykorzystywana jest jako utwardzenie nawierzchni, mającej służyć jako parking lub droga. Zastępuje kostkę brukową lub betonowe płyty, a na rynku wiele jest producentów oferujących rozwiązanie ekologiczne. Eko kratka jest wykonana z tworzywa pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu klient przyczynia się do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości śmieci.

Dlaczego warto kupić kratę ażurową do ogrodu?

Po obsadzeniu trawą lub zasypaniu kamieniami, kratka trawnikowa staje się zupełnie niewidoczna, tworząc jednolitą, utwardzoną powierzchnię. Jest ona wtedy bardziej stabilna, nie rozjeżdża się, wygląda estetycznie. Jeśli jest obsadzona trawą, korzenie są chronione przed mechanicznymi uszkodzeniami i trawnik długo zachowuje estetyczny wygląd. Mimo zwiększenia stabilności, zachowana jest przepuszczalność wody (w ponad 80%). Zieleń zabezpieczona jest przed zwierzętami – rozkopywaniem przez dziki lub psy. Kratka może też służyć do tworzenia alejek ogrodowych ze żwiru lub drobnych kamieni – zapobiegnie to zarastaniu ścieżek trawą. Dzięki niej, tworzenie terenów rekreacyjnych wokół własnej posesji staje się bardziej wydajne. Projekty służą przed dłuższy czas I zachowują swoją funkcjonalność.

Rodzaje kratki trawnikowej

Można wybrać kształt kwadratowy lub plastra miodu o różnych wymiarach. Rodzaje kratki różnią się od siebie przeznaczeniem. Jeśli poszukiwana jest kratka do użytku przydomowego, wystarczy wariant uniwersalny lub ekonomiczny, o przeciętnej wytrzymałości. Nada się ona do utwardzenia ogrodowego parkingu, wjazdu na posesję do garażu czy otoczenia domu.

Jeśli jednak kratka trawnikowa ma mieć zastosowanie przemysłowe, należy wybrać typ o największej wytrzymałości. Mowa tutaj o miejscach użyteczności publicznej, drogach pożarowych, lądowiskach i lotniskach. Takich, których podłoże musi być naprawdę stabilne, ponieważ jest silnie eksploatowane. Istnieją też kratki z innych kategorii, które można wykorzystać do budowy tymczasowych dróg lub wzmocnienia skarp.

Wybór dobrej kratki trawnikowej powinien uwzględniać kilka czynników. Materiały, z jakich jest wykonana – czy są odporne na promieniowanie UV i opady atmosferyczne. Dla wielu klientów jest ważne, czy tworzywo pochodzi z recyklingu, czy nie? Jaki rozmiar i wzór będzie najbardziej odpowiedni do danego terenu? W przypadku wątpliwości warto poradzić się specjalistów, którzy wskażą najlepsze warianty.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *