Krzewy ozdobne niskie wieloletnie znakomicie ozdobią każdy ogród

W każdym ogrodzie, nawet tym najmniejszym, powinny się znaleźć krzewy. Ich wybór jest ogromny. Niskie i wysokie, kwitnące i o ozdobnych liściach, liściaste lub iglaste. Szczególną uwagę warto zwrócić na krzewy ozdobne niskie wieloletnie. Podpowiadamy, dlaczego warto je sadzić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Dlaczego warto mieć niewielkie krzewy w ogrodzie?

Krzewy ozdobne niskie wieloletnie mają duże zastosowanie w ogrodach. Zawdzięczają to swoim niezaprzeczalnym zaletom. Przede wszystkim jest sporo różnych gatunków takich roślin, co pozwala wybrać najlepsze okazy do ogrodu. Wiele z nich jest bardzo ozdobna, mają wspaniałe kwiaty czy liście.
Niezaprzeczalną zaletą niskich krzewów jest stosunkowo łatwa pielęgnacja. Nie potrzeba skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, których często wymagają duże krzewy i drzewa. Najczęściej też nie mają specjalnych wymagań. Będą rosły nawet w niesprzyjających warunkach, bo wiele z nich w takich właśnie rośnie dziko.
Niskie krzewy znakomicie nadają się do niewielkich ogrodów, przy okazji optycznie je powiększając. Świetnie sprawdzą się w modnych ogrodach skalnych. Wypełnią też miejsca, w których większe rośliny się nie zmieszczą. Mogą też okalać rabaty czy ścieżki.

Jak dobierać krzewy?

Wybór niskich krzewów ozdobnych jest bardzo duży. Jednak zanim zapadnie decyzja o posadzeniu konkretnych gatunków, należy wziąć pod uwagę, jaką mogą osiągać wielkość i jakie mają wymagania. Wprawdzie większość niewielkich krzewów rośnie w każdych warunkach, ale zapewnienie im optymalnych sprawi, że odwdzięczą się wspaniałym wyglądem liści czy obfitym kwitnieniem.
Wybierając krzewy, należy też zwrócić uwagę na funkcję, jaką mają pełnić w ogrodzie. Rośliny o zimozielonych liściach będą znakomite na obwódki rabat lub jako tło dla barwnych kwiatów. Ogród skalny warto ozdobić płożącymi jałowcami, szczodrzeńcami czy niewielkimi różanecznikami.
Wybierając krzewy kwitnące, warto wiedzieć, że zastosowanie chłodnych kolorów kwiatów sprawi, że ogród wyda się większy.

Najpiękniejsze krzewy ozdobne niskie wieloletnie

Do najpiękniejszych niskich krzewów ozdobnych na pewno należą hortensje ogrodowe. Ich największą ozdobą są wspaniałe, wielkie kwiatostany o różnorodnych barwach. Są także łatwe w uprawie, należy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu, bo hortensja nie lubi suszy.
Szukając krzewów o pięknych kwiatach, warto też zapoznać się z niektórymi odmianami różanecznika japońskiego. Wiosną krzew jest obsypany masą kwiatów, później ozdobą są pięknie zielone liście.
Niewielką wysokość mają także pięciorniki krzewiaste, szczodrzeńce, janowce czy żarnowce.

Jest też cała gama niewysokich krzewów o ozdobnych liściach. Trzmieliny o różnobarwnych liściach, mahonie z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi czy nadający się do kształtowania bukszpan.
Do niewielkich ogrodów nadają się też niskie krzewy iglaste. Godne polecenia są płożące jałowce, które jedna trzeba regularnie przycinać, bo potrafią się szeroko rozrosnąć. Wśród nich można znaleźć piękne odmiany o różnych odcieniach zieleni, żółci czy niebieskiego, a także przebarwiające się wiosną.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.