Kwiaty doniczkowe kwitnące

Kwiaty nie tylko cieszą nasze oczy, ale również wpływają na nasze samopoczucie oraz inne zmysły. Często stanowią ważny element wystroju wnętrz. W tym artykule przedstawimy najciekawsze kwiaty doniczkowe kwitnące, które nadadzą się idealnie do ozdoby.

Kwiaty są żywą dekoracją. W okresie kwitnięcia budzą zachwyt swoimi niesamowitymi pączkami i kolorami, a przez resztę czasu cieszą wzrok okazałymi, zielonymi liśćmi. Jest więc to zmieniająca się ozdoba, która wymaga odpowiedniej opieki. Jednak z pewnością jest warto!

Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące wybrać?

Kwiaty mają różną porę kwitnięcia. Mogą wypuszczać pąki nawet zimą! O każdy gatunek należy inaczej dbać. Jednak wszystkie rośliny mają kojąc wpływ na człowieka. Poprawiają kondycję powietrza w pomieszczeniach, oraz wpływają na nasze zmysły. Koją nerwy, wzrok oraz węch. Poprawiają również pracę naszych organów – płuc oraz krążenie krwi.

Bardzo popularnymi i pięknymi gatunkami kwiatów doniczkowych kwitnących są anturium, fiołki, dzwonki, czy skrzydłokwiaty. To tylko kilka rodzajów z całego morza możliwości!

Anturium to egzotyczny, oryginalny kwiat. Jego owoc to przekształcony liść w pochwę, która otacza kolbę (kwiatostan). Mają mocny, soczysty kolor, a swoim niekonwencjonalnym kształtem zachwycają niejedną osobę.

Dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów lub są zapominalscy, polecamy kwitnące kaktusy! Ich pielęgnacja nie jest wymagająca, a raz do roku obsypią nas pięknymi kolorowymi pąkami.

kwiaty doniczkowe - kaktusy

Jeśli chcemy, aby w naszym domu cały rok widać było piękne kwiaty, wybierzmy fiołki. Nie są proste w uprawie, ale przy odpowiedniej opiece będą nam wdzięcznie kwitnąć praktycznie zawsze!

Pielęgnacja

O rośliny kwitnące dba się inaczej niż o zielone. Różne są produkty, sama pielęgnacja oraz warunki. Jeśli chodzi o nawozy, wybiera się takie z dużą zawartością fosforu, a mniejszą azotu. Podlewanie i zraszanie należy dostosować do pory kwitnięcia, często rezygnuje się ze zraszanie, gdy widać kwiaty. Wszelkie czynności rozdzielające, przesadzanie i rozmnażanie, wykonuje się po przekwitnięciu.

Kwiaty doniczkowe kwitnące to wdzięczna ozdoba każdego wnętrza. Taka dekoracja to idealne rozwiązanie, lepsze niż niejeden obraz czy drobiazg na półce. Ich dobroczynne wpływy na człowieka to dopełnienie pięknego wyglądu.

Przykłady kwiatów doniczkowych kwitnących

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, tym samym chcemy wprowadzić trochę zieleni i kolorów do naszych wnętrz. Jest to więc dobry czas na zadbanie o nasze rośliny domowe, by te odwdzięczyły się kolorowymi i pachnącymi pąkami. Jakie kwiaty będą idealną ozdobą naszych wnętrz w tym wyjątkowym okresie? A jakie rośliny wpłyną na nasze dobre samopoczucie? Na jakie kwiaty doniczkowe kwitnące warto postawić w naszych pomieszczeniach? Oto nasze wskazówki. Zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem.

Nie tylko ozdoba

Niektórzy w ogóle ich nie posiadają. Inni twierdzą, że nie mają do nich odpowiedniej „ręki”. Jeszcze inni (i ta część osób zdecydowanie dominuje) nie wyobrażają sobie bez nich życia. Kwiaty doniczkowe – bo to o nich mowa stanowią bardzo ważną część w naszych przestrzeniach. Mogą być nie tylko wyjątkową żywą ozdobą naszych domów, ale i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz styl życia. Niektóre odmiany, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Inne, z kolei domagają się od swoich właścicieli wyjątkowej opieki. Jakie więc kwiaty doniczkowe warto mieć w swoich domach? Poniższej kilka przykładów.

Kaktusy

Rozpoczynamy od dość niewymagających gatunków. Kaktusy, których odmian na rynku występuje ponad 2000 są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą mieć żywe rośliny w domu a zapominają o ich regularnym podlewaniu. O kaktusy jednak również warto od czasu do czasu zadbać, przesadzając je w odpowiednią rozmiarowo doniczkę lub dostarczając im odżywkę. Taka pielęgnacja zagwarantuje przynajmniej raz w roku okazały kwiat lub znaczny wzrost tej rośliny. Kaktusy ponadto są bardzo wdzięcznymi roślinami – towarzyszą swoim właścicielom nawet przez kilkadziesiąt lat. Warto choć kilka odmian mieć na swoim parapecie.

Storczyki

Storczyki wiodą prym od kilkunastu lat w naszych domach. To bardzo popularny kwiat, który oferowany jest jako prezent na różnorodne okazje. Storczyki ozdabiają nasze salony, kuchnie a nawet łazienki. Ich kolorystyka występująca na rynku jest niezliczona. Fiolety, biele, róże, pomarańcze, czerwienie oraz żółcie pięknie wyglądają, gdy kwitną dużymi kwiatami ozdabiając nasze wnętrze. Storczyki wystarczy raz w tygodniu odpowiednio nawodnić oraz podarować im odpowiednie naświetlenie. Te kwiaty doniczkowe kwitnące odwdzięcza się ich właścicielom pięknymi kwiatami przynajmniej kilka razy w roku.

Anturium

To roślina, która również jest popularna, szczególnie wśród starszej części społeczeństwa. Charakteryzuje się intensywną zielenią liści oraz czerwonymi półokrągłymi kwiatami. Anturium uwielbia jasne pomieszczenia oraz stały dostęp do wody. Jej kwiaty kojarzą się z imieninami u rodziny oraz imprezami okolicznościowymi. Wiele osób nie wyobraża sobie ciepłego domu właśnie bez tej rośliny.

Fiołek afrykański

Mimo bardzo oryginalnej nazwy, fiołki są popularne w polskich domach. Te kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok są niezwykle efektowne i łatwo dostępne. Jego kwiaty występują w przeróżnych barwach: białym, fioletowym, różowym a niekiedy możemy spotkać nawet fiołki wielobarwne. By fiołki odwdzięczały się nam pięknymi kwiatami kilka razy w roku, należy o nie odpowiednio dbać. Lubią dostęp do światła oraz częste zraszanie. Jego właściciele ponadto powinni zapewnić mu przynajmniej dwa razy w roku odpowiednią odżywkę oraz przesadzenie do komfortowej doniczki.

Azalia doniczkowa

Azalie często można spotkać w ogródkach w formie krzewów. Są jednak odmiany doniczkowe, które prezentują się niezwykle subtelnie i delikatnie. Wiele pań nie wyobraża sobie kuchni lub salonu bez wdzięcznej azali. Azalia często występuje nawet w magazynach wnętrzarskich, w których stanowi żywa ozdobę stylowych i eleganckich wnętrz. Te kwiaty po odpowiedniej pielęgnacji uraczą swoich właścicieli ślicznymi pączkami nawet kilka razy w roku. Gdy nie mamy pomysłu na wyjątkowy prezent dla kogoś bliskiego – warto dla odmiany ten kwiat wziąć pod uwagę. To doskonała alternatywa dla np. storczyków.

Frizea lśniąca

To kwiat równie popularny jak przedstawione wyżej anturium. Frizea lśniąca to egzotyczna roślina o dość nietypowym i oryginalnym kształcie. Charakteryzuje się długimi zielonymi liśćmi, ośrodku których wyrasta mocno czerwony podłużny kwiat. Roślinę tą często można spotkać w salonach a nawet pomieszczeniach biurowych. Jest niezwykle elegancka i efektowna. Warto jednak o nią odpowiednio dbać, gdyż brak systematycznej pielęgnacji sprawia, iż kwiat ten szybko usycha.

Dzwonek czyli Campanula

Dzwonki doniczkowe to bardzo wdzięczne i kolorowe kwiaty, które chętnie ozdabiają nasze pomieszczenia szczególnie wiosną i latem. Charakteryzuje się niebieskimi lub fioletowymi delikatnymi kwiatkami. Jest to kwiat niewymagający szczególnej pielęgnacji. Wystarczy w miarę regularne podlewania oraz przynajmniej kilka razy w roku nawożenie.

Podsumowując, jak wynika z powyższego w hurtowniach ogrodniczych występuje wiele kwiatów doniczkowych kwitnących kilka a nawet kilkanaście razy w naszym roku. Warto zainwestować w takie rośliny oraz ozdabiać nimi nasze pomieszczenia, gdyż dzięki nim pomieszczenie nabiera bardziej żywego i stylowego klimatu. Mieszkańcy domów, w których jest dużo roślin są dużo spokojniejszy, zrelaksowani oraz bardziej pozytywni do życia. Wielu hodowców kwiatów bezwzględnie twierdzi, iż jest to właśnie zasługa roślin.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.