Maska spawalnicza a technika spawania

Dostępne w dużej różnorodności modeli, automatycznie przyciemniające się maski do spawania z regulacją zaciemnienia to podstawowy element wyposażenia każdego spawacza. Taki sprzęt pozwala zabezpieczyć wzrok i jednocześnie osłania twarz, zapobiegając jej poparzeniu. Zastosowanie systemu regulacji zaciemnienia zapewnia możliwość optymalnego dopasowania przyłbicy do charakteru realizowanej pracy, pozwalając zachować dobrą jakość widzenia i jednocześnie chronić wzrok w momencie zajrzenia łuku.

Poziom zaciemnienia

W zależności od rodzaju realizowanej pracy, a także wykorzystywanego podczas spawania natężenia prądu elektrycznego należy stosować maski spawalnicze o różnym poziomie zaciemnienia, najczęściej wyrażanym w jednostkach DIN. Najbardziej profesjonalne przyłbice zostały wyposażone w szeroki system bezstopniowej, automatycznej regulacji zaciemnienia, co pozwala stosować je zarówno przy spawaniu prądami o wysokim, jak i niskim natężeniu, na przykład z wykorzystaniem metody TIG. Taki sprzęt pozwala spawać wszystkimi popularnymi metodami spawalniczymi, przydaje się także podczas szlifowania, cięcia plazmą czy cięcia gazowego. Tańsze maski do spawania mają na ogół znacznie węższy zakres regulacji i dedykowane są jedynie wybranym rodzajom prac spawalniczych – część z nich może wymagać ręcznego ustawienia poziomu zaciemnienia.

maski do spawania

Spawanie metodą MMA, MIG/MAG i TIG

Na wybór konkretnego modelu automatycznej maski do spawania wpływać powinien nie tylko oferowany przez nią zakres regulacji zaciemnienia, ale także taki parametr jak szybkość i niezawodność zaciemnienia. Ma to duże znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pracy – od szybkości przyciemnienia szybki zależy ochrona wzroku spawacza. O ile w przypadku spawania metodą MMA czy MIG/MAG wystarczy sięgnąć po maskę spawalniczą wyposażoną zaledwie w dwa detektory łuku, o tyle przy spawaniu metodą TIG lepiej zdecydować się na bardziej zaawansowany model sprzętu, z szerszym zakresem regulacji zaciemnienia i najlepiej z czterema detektorami łuku. Dzięki temu ryzyko chwilowego, błędnego rozjaśnienia maski jest mniejsze, a tym samym ochrona wzroku staje się pełniejsza.

Jeśli spawasz jedynie jedną techniką, robisz to sporadycznie i przez krótki czas, nie musisz inwestować w sprzęt oferujący szeroki zakres regulacji zaciemnienia. Gdy spawasz wieloma technikami lub jest Ci potrzebna uniwersalna maska spawalnicza, którą możesz stosować również przy cięciu plazmą czy szlifowaniu, lepiej od razu zainwestować w droższy model z lepszej jakości filtrem i czterema czujnikami łuku.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *