OZE – odnawialne źródła energii w budownictwie jednorodzinnym

Odnawialne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Pozwalają na znacznie obniżenie kosztów eksploatacyjnych obiektu oraz sprawiają, że jest on bardziej przyjazny dla środowiska. Choć cena zakupu pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych nie należy do najniższych, taka inwestycja przyniesie zauważalne korzyści przez wiele kolejnych lat. Jakie urządzenia korzystające z OZE mamy do wyboru oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?

Pompa ciepła – charakterystyka i zalety

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które umożliwia ogrzewanie budynku bez konieczności korzystania z pieca CO. Jej źródłem ciepła może być powietrze, woda lub grunt. Pompa pobierając energię kumuluje ją i przekazuje do systemu grzewczego – instalacji płaszczyznowej (podłogowej, ściennej) lub grzejników. Co więcej, jej zakup można niejednokrotnie sfinansować z dotacji, dzięki czemu montaż takiego urządzenia będzie jeszcze bardziej opłacalny.

Wśród zalet pompy ciepła warto wymienić pełną bezobsługowość oraz bezpieczeństwo użytkowania – brak ryzyka zaczadzenia czy zapalenia się urządzenia. Takie rozwiązanie zapewni nam stały dostęp do źródła ciepła. Prawidłowo dobrana i eksploatowana pompa ciepła pozwoli nam nawet całkowicie wyeliminować przymus używania pieca na węgiel, pellet czy gaz, w widoczny sposób zmniejszając wysokość rachunków. Ponadto nie emituje ona spalin, pyłów i zanieczyszczeń, dzięki czemu jest bezpieczna dla naszego zdrowia i środowiska.

Panele fotowoltaiczne – cechy i pozytywne strony

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne. W sprzedaży znajdziemy nawet projekty domów, których zadaszenie jest opracowywane w sposób umożliwiający wygodny montaż ogniw. Fotowoltaika pozyskuje energię ze słońca, następnie zmieniając ją w prąd płynący z naszych gniazdek. Przy optymalnym wyliczeniu niezbędnej mocy i ilości paneli oraz ich właściwym usytuowaniu, taki system może w znacznym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną.

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne? Zapewnią nam one wysoką niezależność, tak ważną w obliczu stale rosnących rachunków za prąd. Nowoczesne instalacje cechują się doskonałą trwałością, pozwalając czerpać korzyści nawet przez 25-40 lat. Bieżące użytkowanie fotowoltaiki nie wymaga od nas żadnego wysiłku – jest ona bowiem praktycznie bezobsługowa. Jej atutem jest także brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz możliwość sfinansowania montażu dzięki oferowanym dotacjom.

Kolektory słoneczne – zasada działania i atuty

Ostatnim, ale równie godnym polecenia sposobem wykorzystania odnawialnych źródeł energii są kolektory słoneczne. Służą one przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewanej za pomocą promieni słońca padających na powierzchnię paneli. Co więcej, pozyskaną w ten sposób wodę o odpowiedniej temperaturze można wykorzystać do napełnienia basenu lub ogrzania budynku – przy uprzednim wykonaniu odpowiedniej instalacji. Nowoczesne kolektory są w stanie całkowicie zaspokoić nawet 70 % rocznego zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę.

Wśród najważniejszych zalet takiej instalacji należy wymienić bezobsługowość oraz doskonałą efektywność przy bezchmurnej pogodzie. Podczas pracy zużywa ona jedynie minimalne ilości prądu, umożliwiając niemal darmowe podgrzanie CWU. Kolektory słoneczne nie wpływają niekorzystnie na klimat i okoliczną przyrodę, a dzięki wysokiej bezawaryjności – są niezwykle cennym elementem każdego domowego układu ciepłej wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompa ciepła – których praca bazuje na odnawialnych źródłach energii – powietrzu, wodzie, energii z gruntu, energii słonecznej – są obecnie instalowane w wielu nowo powstających budynkach. Mają bowiem ogromny wpływ na zmniejszenie kosztów ich utrzymania, doskonale wpisując się w proekologiczne trendy, jakimi kieruje się znaczna część współczesnych  inwestorów.

Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.