Stolik kawowy szklany czy drewniany – który lepszy?

Stolik kawowy powinien być nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym. Poszukując idealnego modelu warto wziąć pod uwagę dwa najpopularniejsze rozwiązania – szkło oraz drewno. Oba materiały mają zarówno zalety, jak i wady. Wiele zależy od naszych osobistych upodobań. Spore znaczenie ma również charakter danej aranżacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przeanalizować oba warianty i odpowiedzieć sobie na pytanie: stolik kawowy szklany czy drewniany?

Szklane stoliki kawowe

Stoliki szklane już na pierwszy rzut oka prezentują się niezwykle modernistycznie, a zarazem elegancko. Są to modele dedykowane przede wszystkim nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzom. Plusem jest to, że szkło prezentuje się lekko i delikatnie. Jest to świetny wybór do przestronnych i rozświetlonych pomieszczeń. Nie musimy obawiać się efektu przepychu. Szklany stolik na cienkich nogach będzie dobrym wyborem, gdy posiadamy dekoracyjny dywan. Taka konstrukcja nie zasłoni go, a wręcz wyeksponuje.

Zalety szklanych stolików kawowych

Stoliki szklane produkowane są z różnego typu szkła. Do dyspozycji mamy więc nie tylko blaty przezroczyste. Można spotkać się z modelami, które pod warstwą szkła posiadają dekoracyjną płytę np. zdobioną kwiatami.

Jeśli chodzi o trwałość do stoliki kawowe wykonywane są z certyfikowanych tworzyw. Zwykle jest to szkło hartowane czyli takie, które wykazuje wysoką odporność na uderzenia, czy też zarysowania. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że blat szybko ulegnie uszkodzeniu. Niewątpliwą zaletą jest również szybkie czyszczenie. Nawet, jeśli na powierzchnię wyleje się płyn, to jej oczyszczenie będzie całkowicie bezproblemowe.

Wady szklanych stolików kawowych

Główną wadą stolików kawowych ze szkła jest to, że wyolbrzymiają one kurz oraz inne zabrudzenia. Nierzadko ich powierzchnię należy przecierać codziennie. Zanieczyszczenia są niemal natychmiast widoczne, co nie wygląda zbyt dobrze. Niewielkim minusem może być również niska uniwersalność. Są to raczej modele, które nie będą dobrze wyglądać w wnętrzach tradycyjnych i klasycznych.

Drewniane stoliki kawowe

Stoliki kawowe drewniane to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Takie modele można wpasować zarówno do aranżacji tradycyjnych, jak i współczesnych.

Zalety drewnianych stolików kawowych

Drewno występuje w wielu rozmaitych wariantach, dzięki czemu każdy mebel jest unikatowy. Jest ono żywotne, a także odporne na uszkodzenia. Plusem jest również to, że powierzchnie drewniane nie przyciągają kurzu tak intensywnie, jak szkło. Dobrej jakości stoliki drewniane mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Łatwo utrzymać ja w czystości.

Wady drewnianych stolików kawowych

Za wadę stolików drewnianych można uznać to, że są one bardziej masywne, niże modele szklane. Mogą one przytłoczyć niewielkie wnętrza. W przypadku drewna należy również szczególnie uważać na wilgoć, gdyż drewno może ją pochłaniać, co negatywnie wpłynie na wygląd wizualny mebla.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – stolik kawowy szklany czy drewniany. Osoby, które stawiają na niesztampowe wzornictwo i formy powinny zdecydować się na szkło. Miłośnicy klasyki i naturalnej stylistyki z pewnością będą zadowoleni z stolika drewnianego.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *