Wyjaśniamy jak odkręcić zapieczoną śrubę

Wszyscy, którzy mieli kiedyś do czynienia ze śrubą dotkniętą rdzą doskonale wie, że bardzo ciężko jest ją odkręcić. Wbrew pozorom taki drobny problem może naprawdę zniechęcić do kontynuowania pracy.

Odkręcanie zardzewiałej śruby

W tym artykule wyjaśnimy jak odkręcić zapieczoną śrubę. Przede wszystkim warto wyposażyć się w klucz oczkowy lub nasadowy. Te klucze posiadają zdecydowanie dłuższe ramiona, dzięki czemu siła, która działa na spieczoną śrubę jest dużo większa. Chodzi o to, żeby naprzemiennie kręcić kluczem w lewą oraz prawą stronę. Czasami może się także przydać młot, którym można uderzać w ramię klucza. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć moc narzędzia. Takie rozwiązanie sprawi, że dosyć łatwo i szybko powinniśmy odkręcić każdą spieczoną śrubę. Czasami jednak narzędzia mogą okazać się niewystarczająco skuteczne, jeżeli śruba jest mocno zardzewiała. W takiej sytuacji można użyć nafty, która ma doskonałe właściwości penetrujące. Wystarczy tylko raz pokryć śrubę przy pomocy tego preparatu, a śruba powinna się sama poluzować. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na efekty trzeba trochę poczekać, dlatego warto zachować cierpliwość. Na rynku dostępne są również specjalne środki odrdzewiające, które są ciekawą alternatywą dla nafty. W swoim składzie mają składniki, które działają naprawdę bardzo szybko.

odkręcanie śruby

Zastosowanie specjalnego preparatu

Wszystko co trzeba zrobić to spryskać śrubę takim preparatem, a następnie poczekać parę minut, żeby produkt zaczął działać. Dużym uznaniem cieszą się także penetrujące pianki, których zasada działania jest bardzo podobna. Pianki penetrujące jednak aplikuje się w trochę inny sposób. Wybór produktów jest ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich preferencji. Może się zdarzyć, że nawet specjalne preparaty nie pomogą. Podgrzanie zardzewiałych miejsc przy użyciu palnika jest kolejną metodą, którą warto wypróbować. Należy pamiętać, że śruby powinny odpuścić pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Może to przeprowadzić jedynie doświadczona osoba, ponieważ nieumiejętne podgrzewanie może przynieść więcej strat niż korzyści. Połączenie śrubowe może się uszkodzić, jeżeli zbyt długo będziemy nagrzewać śrubę. Można też wykorzystać podgrzewacz indukcyjny, który także może pomóc odkręcić zardzewiały śruby przy użyciu ciepła. Taki sprzęt elektryczny sprawdzi się idealnie do odkręcania śrub, które znajdują się w silnikach. Żadna metoda nie zadziała, jeżeli śruba jest już bardzo zniszczona i zardzewiała. W takiej sytuacji trzeba niestety usunąć śrubę. Można w tym celu wykorzystać tradycyjną wiertarkę.

Dowiedz się też czym dokładnie jest klej do gwintów i jak go używać

montaż elementów śruba

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.