Dzień Ziemi – jak go spędzić?

22 kwietnia, jak co roku, obchodzi się Dzień Ziemi. Jest to data, która skłania każdego, aby zastanowić się nad naszą planetą i jej losem. To idealna okazja również do działania! Chociaż tego jednego dnia możemy przyczynić się do ratowania naszej planety. Jak to zrobić?

Jak spędzić Dzień Ziemi?

Popularną czynnością, którą wykonuje się w ten wyjątkowy dzień, jest sadzenie drzew. W wielu miastach jest organizowana cała impreza, podczas której rozdawane są sadzonki lub też odbywa się masowe sadzenie drzewek. Możesz zrobić to również sam! Jeśli masz działkę lub ogródek kup wybraną sadzonkę i po prostu umieść ją blisko siebie. W ten sposób będziesz mógł dbać oraz obserwować ją. Drzewa zamieniają trujące CO2 w tlen, bez którego nie moglibyśmy istnieć. Przyczyń się do oczyszczenia powietrza wokół siebie.

Kolejną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest oddanie makulatury. Z pewnością w domu znajdziesz niemałą stertę starych gazet, kartek i niepotrzebnych papierów. Wszystko to możesz oddać do miejsca, które nada im drugie życie – recykling! Drzewa zużyte do produkcji całego tego papieru nie powinny trafić od razu do śmieci, jeśli możemy mieć z nich jeszcze pożytek. Na wyprodukowanie tony papieru należy ściąć aż 17 drzew!

Wskazówki na Dzień Ziemi - kółko

Jeśli mówimy o recyklingu, powiedzmy o segregacji śmieci! Tego dnia możesz zebrać szkło, plastik oraz inne tworzywa sztuczne i wrzucić je do specjalnych kontenerów, odpowiednio oznakowanych. Przyczynisz się do ochrony środowiska, gdyż wszystkie te śmieci zostaną ponownie wykorzystane.

Na Dzień Ziemi często organizowane są akcje, podczas których ludzie zbierają się w duże grupy i razem zbierają śmieci. To świetny sposób na spędzenie tego święta. Często widzimy na ulicach i w parkach walające się papierki, butelki i inne śmieci. W grupie raźniej jest działać! A jeszcze raźniej jest działać w słusznej sprawie!

Ze śmieci możesz wybrać puszki – możesz je oddać i przetworzyć. Aluminium bardzo zatruwa środowisko, a jeśli poddamy je recyklingowi, nie zostanie wyrzucone na wysypisko. To tworzywo może być wykorzystane tysiące razy, dlatego warto je oddać!

Podsumowanie

Dzień Ziemi to czas na działanie. Podejmij się choć małych czynności, zastanów się nad tym, co wykonujesz codziennie. Nawet zwykłe gaszenie światła, czy zakręcanie wody to mały krok w dobrą stronę. I Ty podejmij się wyzwania dla swojej planety!

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *