Sprawny, niezakłócony i szybki transport wewnętrzny jest podstawą funkcjonowania współczesnego przemysłu. Systemy transportowe, w tym zautomatyzowane, stosuje się m.in. w zakładach produkujących meble, samochody i części samochodowe, zakładach wydobywczych czy w centrach logistycznych. Każda linia transportowa musi zostać ściśle dopasowana do konkretnego środowiska roboczego, przy czym pewne elementy pozostają wspólne. Wynika to z ich uniwersalności i tym samym szerokiego zakresu zastosowania.
W naszym artykule przybliżamy najważniejsze i najpopularniejsze elementy do budowy linii transportowych.
Przenośniki przemysłowe
Przegląd elementów do budowy linii transportowych zaczynamy od przenośników przemysłowych. Jak sama nazwa wskazuje, przenośniki służą przenoszeniu różnego rodzaju materiałów na bliższe i dalsze odległości. Konstrukcja przenośnika zawsze musi zostać precyzyjnie dobrana do rodzaju transportowanego materiału – inne przenośniki sprawdzą się do przenoszenia ładunków sypkich, inne do produktów w opakowaniach kartonowych czy na paletach.
Można wyróżnić kilka popularnych rodzajów przenośników przemysłowych. Są to:
- Przenośniki rolkowe– wykorzystuje się je do transportowania ładunków stałych o zwartej budowie;
- Przenośniki taśmowe– idealnie sprawdzające się do przenoszenia ładunków w magazynach, kopalniach, na placach budowy, w fabrykach materiałów budowlanych etc.;
- Przenośniki śrubowe– są najlepszym wyborem do przenoszenia ładunków sypkich, jak piach, żwir, urobek z kopalni etc. Specyfiką tych przenośników jest duża wytrzymałość i szeroki zakres udźwigu, od kilku kilogramów do kilku ton;
- Przenośniki kubełkowe– takie przenośniki wykorzystuje się głównie do przenoszenia materiałów sypkich, jak i materiałów o mniejszej granulacji czy różnego rodzaju małych elementów odpornych na uszkodzenia mechaniczne;
- Przenośniki płytowe i członowo-płytowe– stosuje się je do przenoszenia ładunków sypkich charakteryzujących się sporym zróżnicowaniem pod względem granulacji;
- Przenośniki wibracyjne– te przenośniki doskonale sprawdzają się do przenoszenia ładunków sypkich, ale też warzyw czy owoców oraz innych produktów przetwórstwa spożywczego;
Jakie inne elementy wchodzą w skład linii transportowych?
Przenośniki są kluczowymi, ale nie jedynymi elementami wykorzystywanymi do budowy linii transportowych. Warto wspomnieć również o takich urządzeniach, jak:
- Windy przemysłowe– służą do przenoszenia ładunków w kierunku góra-dół, stanowiąc uzupełnienie dla wózków widłowych i innych urządzeń dźwigowych.
- Stoły obrotowe– mogą być zabudowane przenośnikiem rolkowym czy łańcuchowym, umożliwiają szybką zmianę kierunku transportowania towarów.
- Stoły podnoszone– pozwalają na zmianę wysokości blatu, co z kolei umożliwia perfekcyjne dopasowanie linii transportowej do aktualnych potrzeb danego zakładu.
- Sztaplery magazynowe– urządzenia nazywane sztaplarkami służą do automatyzacji procesu załadunku i rozładunku palet na regałach.
Komu powierzyć budowę linii transportowej?
Jednym z najbardziej renomowanych dostawców rozwiązań do budowy linii transportowych jest spółka PROMUS Katowice, która od ponad 30 lat specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i integracji systemów dla przemysłu.
Spółka zrealizowała setki zaawansowanych projektów dla przedsiębiorstw w całej Polsce i zagranicą. Dysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym i wykwalifikowaną kadrą inżynierów, zapewniając kompleksowe wykonawstwo, włącznie z doradztwem, projektowaniem, produkcją, montażem i uruchomieniem linii transportowej oraz jej późniejszym serwisowaniem.
Z pełną ofertą PROMUS Katowice oraz jej kompetencjami można się zapoznać na stronie internetowej spółki – promuskatowice.pl.
Więcej o elementach do budowy linii transportowych przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/elementy-do-budowy-linii-transportowych-przeglad-rozwiazan-dostepnych-w-promus-katowice/.