Jak zrobić klej do papieru?

Klej do papieru to jeden z tych specyfików, który z powodzeniem można przygotować samemu w domowym zaciszu. Jest to dobry pomysł, ponieważ własnoręcznie zrobione kleje są niezwykle wydajne, ekologiczne i przede wszystkim w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych. Zatem jak szybko i bez większego wysiłku zrobić klej do papieru?

Klej do papieru z mąki

Najprostszym sposobem na zrobienie domowego kleju, będzie użycie zwykłej mąki i wody. Można wówczas połączyć jedną łyżkę stołową mąki ziemniaczanej z jedną łyżką stołową mąki pszennej oraz dodać do nich około 200 ml wody. Kolejną alternatywą będzie zastosowanie samej mąki pszennej w połączeniu z wodą, cukrem oraz odrobiną octu jabłkowego. Wszystkie te składniki należy ze sobą wymieszać w proporcjach, które pozwolą na otrzymanie optymalnej konsystencji oraz pożądanej ilości danego specyfiku. Całość powinno się podgrzać, a potem odstawić w suche miejsce do pełnego schłodzenia. Tak uzyskany klej trzeba odpowiednio przechowywać, zatem najlepiej będzie zamknąć go w szczelnym plastikowym opakowaniu.

klej do papieru

Klej z żelatyny i octu

Zastanawiając się, jak zrobić klej w domowym zaciszu, warto rozważyć także użycie samej żelatyny i octu. Ponieważ klej uzyskany w ten sposób ma bardzo wszechstronne zastosowanie i świetnie się sprawdzi zarówno do mniejszych, jak i większych napraw. W tym celu należy zakupić 100 g żelatyny w proszku oraz zwykły ocet spirytusowy lub ocet winny. Następnie 100 ml octu trzeba wymieszać z żelatyną i gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Tak przygotowaną substancję warto przelać do szklanego naczynia, a przed każdym użyciem powinno się ją dodatkowo podgrzać.

Klej z żelatyny i octu jest trwały oraz dobrze łączy ze sobą elementy o różnych strukturach. Dlatego można go stosować do papieru, drewna, ceramiki, a nawet plastiku.

Przeczytaj również czym dokładnie jest klej do gwintów

Domowy klej – zalety

Domowy klej posiada wiele zalet. Przede wszystkim można go łatwo zrobić bez wychodzenia z domu z podstawowych składników codziennego użytku. Ponadto taki klej nie jest żrący i można go szybko usunąć w razie pomyłki lub niepowodzenia. Dodatkowo wyprodukowanie własnego kleju jest dużo tańsze niż zakup preparatów dostępnych w sklepach. Dlatego, jeśli potrzebny jest nam klej do prostych czynności plastycznych lub klejenia drobnych elementów, to naprawdę warto skorzystać z powyższych przepisów.

klej do papieru zalety

Podsumowując, przygotowanie kleju na własny użytek jest świetnym pomysłem na domowe oszczędności. Co więcej, domowe kleje są wygodne w użyciu i nie niszczą powierzchni oraz nie podrażniają skóry. Mimo wszystko stosując domowy klej, pamiętajmy jednak, aby zachować podstawowe środki bezpieczeństwa.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.