Jakie krzewy owocowe posadzić w ogrodzie?

Krzewy owocowe cieszą się coraz większą popularnością. Kto z nas nie chciałby zjeść pysznej borówki, agrestu, czy maliny prosto z krzaczka? Chyba nie ma na świecie takiej osoby. Niestety mając niewiele miejsca w ogrodzie bardzo trudno podjąć decyzję, jaki krzew wybrać. Podpowiemy dzisiaj jakie owoce będą smaczne i odporne na większość popularnych w naszym kraju chorób.

Borówka Amerykańska – czy warto ją posadzić?

Borówka amerykańska jest stosunkowo prosta w uprawie. Jest odporna na większość lokalnych chorób, a jeśli chodzi o szkodniki, to tak jak inne krzewy owocowe narażona jest na atak mszycy. Jedyną wadą tej rośliny jest fakt, że wymaga specyficznego podłoża. Borówka amerykańska idealnie rośnie na przepuszczalnych glebach, nie radzi sobie w sytuacji, gdy posadzimy ją w ziemi gliniastej. Istnieją jednak sposoby, by rosła ona niemal w każdych warunkach.

Borówka rośnie dość szybki i zapewnia smaczne owoce, które odpowiadają nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Trzeba podkreślić, że owoce te są bardzo drogie nawet w szczycie sezonu. To właśnie dlatego warto mieć przynajmniej jeden krzaczek borówki we własnym ogrodzie.

Pierwsze owocowanie możliwe jest już w roku posadzenia. Powinniśmy jednak z początku obrywać zawiązki, by pozwolić roślinie dobrze się ukorzenić i wypuścić nowe pędy, na których w kolejnym roku pojawią się pyszne owoce.

Jak sadzić borówkę, by szybko rosła i dawała obfite plony?

Borówka uwielbia gleby przepuszczalne i kwaśne. Jeśli nie dysponujemy takim podłożem w naszym ogrodzie, to jedynym sposobem, by te krzewy owocowe dobrze w nim rosły jest wymiana ziemi. W takiej sytuacji warto wykopać sporej szerokości dołek i wypełnić go mieszanką torfu kwaśnego, piasku i rodzimej ziemi. Borówka ma dość rozległy, niezbyt głęboki system korzeniowy dlatego średnica dołka powinna przekraczać 1 metr.

Sadzenie można wykonać wczesną jesienią lub wiosną. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ale należy pamiętać, że zbyt późno posadzone krzewy owocowe mogą przemarznąć zimą. Sadząc borówkę, pamiętajmy, że bardzo lubi ona wodę. Niektóre odmiany w przypadku niedostatecznej wilgoci nie są w stanie wytworzyć dużych i soczystych owoców. W lecie warto więc regularnie podlewać nasze krzaczki.

Jeśli chodzi o odmiany, to w szkółkach znaleźć można szeroki ich wybór. Charakteryzują się różnym okresem dojrzewania i intensywnością smaków. Każdy powinien znaleźć krzew, który będzie mu odpowiadał. Pamiętajmy, by kupować wyłącznie sadzonki pochodzące z dobrych szkółek. Zdecydowanie warta polecenia jest strona internetowa https://drzewka-faworytka.pl/KRZEWY-OWOCOWE-c121, gdzie znaleźć można wiele fajnych odmian drzew i krzewów owocowych.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.