Rolety i moskitiery – jaka najlepsza ochrona okna?

Bez względu czy mieszkamy w bloku, kamienicy czy domu jednorodzinnym. Jesteśmy zmuszeni by chronić się przed pogodą, hałasem, insektami, etc. Niestety same okna często nawet te o podwyższonych parametrach mogą nie wystarczyć. Dlatego warto zainwestować w roletę zewnętrzną, gdyż taki zakup bardzo szybko nam się zwróci zapewniając nie tylko ochronę ale i pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Bezpieczeństwo

Wbrew powszechnej opinii nie każda roleta jest antywłamaniowa. Istnieje oficjalny podział na klasy odporności na ingerencje zewnętrzną. Klasę przypisuje się na podstawie testów laboratoryjnych.

Najpopularniejsza klasyfikacja to RC (Resist class):

  • Klasa RC1 – Jest to podstawowa ochrona przed włamaniem przy użyciu samej siły fizycznej.
  • Klasa RC2 – Okno lub roleta musi wytrzymać 3 minuty jeśli złodziej używa prostych narzędzi jak śrubokręt.
  • Klasa RC3 – Jak wyżej, jedyną równicą to 5 minut oporu
  • Klasa RC4 – 10 minut przy użyciu cięższych narzędzi (np. siekiera, wiertarka akumulatorowa)
  • Klasa RC5 – j/w przy czasie oporu 15 minut.
  • Klasa RC6 – Przy użyciu narzędzi dużej mocy (szlifierka, wiertarka z udarem) włamywacz nie może sforsować zabezpieczeń poniżej 20 minut.

Oczywiście wybór odpowiednich rolet zależy od nas samych. Jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, wystarczą nam proste rolety które raczej będą nas chroniły przed pogodą niż nieproszonymi gośćmi. Natomiast mając poczucie zagrożenia na rynku na pewno znajdziemy coś odpowiedniego by czuć się bezpiecznie.

Energooszczędność

Kolejnym powodem dlaczego warto jest założyć sobie rolety jest ochrona przed słońcem w lecie i mniejsza utrata ciepła zimą. Dzięki swoim właściwościom akustycznym rolety dodatkowo pozwalają zminimalizować poziom hałasu.

Jeśli chcemy, aby rolety poprawiły termoizolacyjność, szukajmy takich, które mają ciepły płaszcz (lamelki). Z reguły zbudowane są z aluminium lub PCV i wypełnione materiałem termoizolacyjnym, dodatkowo zawierają pianką poliuretanową.

Moskitiery

W okresie letnio – wiosennym dodatkowym problemem są wszelkiego rodzaju insekty, zwłaszcza jeśli mieszkamy w pobliżu terenów zielonych lub zbiornika wody. Producenci zapewniają wprawdzie montaż rolety razem z moskitierom ale można dokupić ten gadżet dla zamontowanych wcześniej rolet. Dostępne są na rynku trzy systemy moskitier ramkowych: stałe, otwierana i przesuwna. Które można zamontować w każdej chwili. Dzięki czemu nie musimy się martwić, że życie znowu nas zaskoczyło okresową plagą komarów, w przypadku gdy w naszej okolicy od lat nie odnotowano uciążliwej liczby insektów.

Montaż

Najlepiej jest zlecić założenia specjalistą, którzy najpierw przygotują fasadę i poprowadzą prace krok po kroku. Do nas należy wybrać odpowiednie rozwiązanie. U producentów dostępne są systemy nadstawny i nadprożny, który charakteryzuje się brakiem widoczności skrzynki. W pierwszym przypadku rolety montowane są bezpośrednio na ramie okiennej, w drugim natomiast, skrzynka umieszczana jest bezpośrednio nad ramą okienną, co wiąże się z faktem, że zastosowanie tego rozwiązania powinno zostać zaplanowane na etapie projektowania budynku. Oczywiście możliwy jest także montaż w gotowym domu tak zwany „Adaptacyjny”.

Podsumowanie

Przy wyborze rolet do naszego mieszkania na pewno musimy się zastanowić nad tym co najbardziej się nam przyda. Wprawdzie każdy typ rolet spełnia w jakimś stopniu wszystkie trzy funkcje ( Chroni przed włamaniem, termo izoluje, chroni przed słońcem i hałasem) ale nie istnieje „złoty środek”. Niezbędne jest dokładne sprawdzenie oferty producentów. By wybrać rozwiązanie które będzie nam najdłużej służyć.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.