Taras wentylowany – co to jest?

Taras wentylowany to pojęcie, które nie jest powszechnie znane, ale popularność tego rozwiązania wśród systemów tarasowych ciągle rośnie. Łatwy montaż, niska cena, estetyczny wygląd, gwarancja długotrwałego użytkowania – to tylko niektóre z wielu zalet tego systemu. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o tarasach wentylowanych.

Co należy wiedzieć o tarasie wentylowanym?

System tarasu wentylowanego polega na ułożeniu płyt na specjalnych podkładkach o stałej lub regulowanej wysokości ustawionych na stabilnym podłożu. To rozwiązanie posiada wiele zalet:

  • prosty montaż, możliwy do wykonania bez posiadania specjalistycznych umiejętności
  • możliwość poprowadzenia instalacji wodnej lub elektrycznej w przestrzeni między płytami a gruntem
  • odporność na wysokie i niskie temperatury
  • gwarancja dobrej wentylacji
  • ułatwione odprowadzanie wody opadowej
  • w razie potrzeby możliwość błyskawicznego rozmontowania płyt
  • estetyczny wygląd

Dobór materiałów na taras wentylowany

Podkładki tarasowe  

Warto postawić na materiały wysokiej jakości. Takie jak, Podkładki SMART firmy Renoplast umożliwiające wykonanie stabilnej posadzki tarasowej. Zastosowanie krążków dystansowych o grubościach 0,5 mm, 1 mm, 2 mm, 3 mm lub tulei dystansowych pozwala na zniwelowanie każdej nierówności podłoża. Są one zintegrowane z podkładką SMART, przez co podpierają płyty w każdym punkcie.

Płyty tarasowe 

Wybierając płyty na taras wentylowany, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • powinny być mrozoodporne,
  • powinny mieć prosty, regularny kształt,
  • powinny być takiej samej grubości i tworzyć równą płaszczyznę.

Profile okapowe

Prawidłowe wykończenie obrzeży tarasu wentylowanego, jest kluczowym etapem wykonawstwa tego systemu. Profile okapowe zapewniają stabilizację płyt i prawidłowe odprowadzenie wody spod posadzki. Warto postawić na rozwiązania zapewniające dodatkowe odprowadzenie wody w razie zapchania się podstawowych otworów przelewowych. 

Przykładem takiego rozwiązania są profile okapowe W30R Polskiego Producenta Renoplast, prezentowane na poniższym zdjęciu. Dodatkowo mają możliwość montażu systemowej rynny wykonanej z PVC. 

otwory przelewowe w okapniku
Fot. Dodatkowe otwory przelewowe w okapniku tarasowym
profil okapowy
Fot. Profil okapowy W30R Renoplast

Produkt jest dostępny na stronie producenta pod linkiem tutaj okapnik tarasowy W30R od Renoplast

Ile kosztuje wykonanie tarasu wentylowanego?

Wybór systemu tarasu wentylowanego charakteryzuje się atrakcyjną ceną. Za metr kwadratowy płytek ceramicznych o optymalnych parametrach zapłacimy 50-90 zł. Natomiast cena podkładek firmy Renoplast to 3 zł za sztukę.

Podsumowanie

Jak widać wykonanie tarasu z posadzką wentylowaną jest korzystnym wyborem, nie tylko ze względu na łatwość w montażu i zastosowanie nowoczesnej technologii, ale także pod względem finansowym. Polecamy zapoznanie się z produktami firmy Renoplast przeznaczonych do tarasu wentylowanego oraz naszymi filmami instruktażowymi.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.