zasłony w eleganckim wnętrzu

Po ukończeniu dekoracji ścian, umieszczeniu mebli, szczęśliwi właściciele rozumieją, że konieczne jest również udekorowanie okien. Niewielki szczegół zapewni komfort i kompletność wnętrza. Oczywiście można kupić gotową dekorację, ale czasami warto wykorzystać własną kreatywność i wykonać projekt samodzielnie. Zasłony mogą stać się jasnym punktem, odświeżając pastelowe kolory lub odwrotnie, aby działać, jako zmiękczający, łączący element pomiędzy wszystkimi szczegółami w pomieszczeniu.

Ciekawe opcje wystroju okien

Pomimo faktu, że większość projektantów zaleca porzucenie wspaniałej dekoracji okien, preferując prostotę, zwięzłość minimalizmu i stylów high-tech, wiele osób nadal preferuje lekkie, prawie przewiewne opcje w stylu shebby-chic lub Prowansji.

Kwiatowy wystrój

Zasłony charakteryzują się kwiatowymi nadrukami, lekkością i rozmyciem kolorów. Do zasłon można dodać lambrekin z nylonu, organzy w podstawowym kolorze. Warto zastanowić się czy nie ozdobić zasłon własnymi rękami, np. dekorując je lekkim tiulem, kwiatami, czy innymi elementami wykonanymi z taśm, nylonu czy organzy albo ozdabiając je koralikami wszytymi u dołu zasłon.

Hafty i marszczenia

Prowansja wita lekkie tkaniny i paski kwiatowe. Delikatne zasłony do kuchni mogą być wykonane z białej bawełny, ozdobione ściegiem haftu krzyżykowego lub satynowego, okno zdobią małe motywy kwiatowe, motyle lub ptaki.

Wstążki i kokardki

Jeśli ktoś nie preferuje tradycyjnych zasłon, może wybrać bardziej nowoczesną wersję: rolety, rzymskie zasłony. Jeśli wybierze się opcję monochromatyczną, można ozdobić je kolorowymi kokardkami, dając taśmę z dwóch stron, z tyłu i z przodu rolki. W pozycji podniesionej rolety przytrzymują piękne łuki związane na dole.

Dekoracja okna w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym może nastąpić prawdziwy wybuch kolorów. Kupując zasłony, warto dodatkowo zamówić niezwykłe lambrekiny. Takie dekoracje będą bardzo praktyczne jeżeli będą wykonane z bawełny. Można kupić gotowe, ale bardziej interesujące będzie zamówienie szycia u krawcowej, która przygotuje zasłony zgodnie z projektem.

Dekorowanie okna w sypialni i salonie

W zależności od stylu pokoju można wybrać różne zasłony:

  • Styl klasyczny, barokowy, rokokowy preferuje ciężkie drogie tkaniny: jedwab, aksamit, haftowane złotymi, srebrnymi nitkami. Do tego ozdobne lambrekiny, sznury, frędzle.
  • Styl rustykalny to naturalne tkaniny zbliżone do naturalnego koloru z prostotą cięcia. Do wykończenia koronki, haft, falbanki.
  • Prowansja – dobry efekt zostanie osiągnięty dzięki tkaninom bawełnianym z kremowym lub mlecznym tłem. Idealnie pasuje kwiatowy wystrój, haft, falbanki. Prowansja uważana jest za gałąź stylu wiejskiego. Doskonale nadaje się do dekorowania okien w kuchniach, ale może być stosowana w salonach i sypialniach.
  • Minimalizm to zwykły materiał i wzór geometryczny. Proste płótno i brak ozdobnych detali. Zapinanie na oczka lub klasycznie na żabki.

Dekoracja okna zależy od stylu pomieszczenia. W sypialni i salonie dozwolone są również surowe zasłony z ciężkich tkanin oraz podwójne zasłony, w których elementy wystroju skupiają się na lambrekinach.

Jaką role w wystroju okien odgrywają lambrekiny?

W rzeczywistości lambrekiny są potrzebne, aby zasłony wyglądały elegancko. Lambrekin jest szyty z głównej tkaniny zasłon. Dzięki temu będą one wyglądać stylowo i powściągliwie. Jeśli w pokoju jest wiele jasnych akcentów kolorystycznych i bez zasłon, to lepiej, aby kolory zasłon i lambrekinów pasowały do ogólnego designu wnętrza.

Frędzle

Jak wyglądają frędzle, wszyscy wiedzą. To prawda, że w przypadku zasłon konieczne jest stosowanie szerszych modeli. Ale ta dekoracja nie jest połączona ze wszystkimi tkaninami. Frędzle nadają się do zasłon w stylu greckim i rzymskim. Zasadniczo mają standardowy kształt i kolory: brązowy, wiśniowy, beżowy i złoty. Takie akcesoria powinny pasować do wnętrza.

Projektowanie okien według trendów mody

Pragnienie prostoty i wygody dyktuje własne zasady zdobienia okien. Jednokolorowe tkaniny są w modzie, gęste, naturalne materiały: len, bawełna, jedwab, organza. Preferencją roku jest len i bambus. Ogólnie rzecz biorąc, styl naturalny dominuje w projektowaniu wnętrz i dekoracji okien. Wiąże się on także z preferencjami kolorów: blisko naturalnych lub zimnych tonów: niebieski, szary, orzechowy, zielony, brązowy, żółto-brązowy.

Preferowane są materiały monofoniczne i rodzaj zasłon jednowarstwowych. Jeśli ktoś używa zasłon i firanek z tiulu to w kolorze powinny być jak najbardziej zbliżone do koloru ścian lub nieco jaśniejsze. Optymalna długość zasłony jest do podłogi. Odpowiedni dobór zasłon, oryginalny design okien sprawi, że wnętrze będzie kompletne, a pięknie ozdobione okna zapewnią komfort w pomieszczeniu, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-okienne/zaslony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here