Trawy w ogrodzie nowoczesnym – sadzenie, przycinanie i dobór gatunków

Trawy w ogrodzie nowoczesnym będą wyglądały imponująco. Pod koniec lata, gdy kwiaty powoli zaczynają przekwitać trawy pokazują swoje piękno w całej krasie. Jak dobrać trawy, by wyglądały imponująco?

Jak zaaranżować nowoczesny ogród?

Trawy w ogrodzie nowoczesnym będą stanowiły ciekawe urozmaicenie. Idealnie wpiszą się w geometryczne rabaty, które są wyróżnikiem nowoczesnych, prawie bezobsługowych ogrodów.

Trawy nie są roślinami wyjątkowo wymagającymi. Zazwyczaj preferują stanowiska słoneczne i glebę, która jest przepuszczalna. Trawy w ogrodzie nowoczesnym można sadzić samodzielnie lub jako uzupełnienie kompozycji kwiatowych.

Trawy są również bardzo efektownym wykończeniem kompozycji, z drzewami w roli głównej. Posadzone pod koronami drzew tworzą ciekawe tło. Sprawdzą się również posadzone w pobliżu tarasu lub altanki. Skutecznie odizolują miejsce odpoczynku od pozostałej części ogrodu.

Trawy w ogrodzie nowoczesnym można również posadzić tuż pod ogrodzeniem. Będą stylową osłoną przed spojrzeniami sąsiadów. W końcu nie w każdym ogrodzie przy płocie muszą rosnąć tuje!

Trawy ozdobne – sadzenie

Trawy to rośliny wieloletnie. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i dokładnie przemyśleć, gdzie mają zostać umieszczone. Usytuowanie ich w nieodpowiednim miejscu zmusi nas po kilku sezonach do przesadzania roślin.

Trzeba pamiętać, że trawy nie lubią suchego podłoża. Lubią słońce, ale raczej te rozproszone. W miejscu, które będzie zbyt suche i za mocno nasłonecznione w upalne lato będziemy zmuszenia do podlewania traw.

Trawy najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Można do tego wykorzystać sadzonki otrzymane z własnej hodowli. Wystarczy podzielić większe kępy.

Przycinanie traw

Chcąc, by trawy w nowoczesnym ogrodzie wyglądały imponująco trzeba o nie dobrze zadbać. Nie są to rośliny wymagające i nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z ich pielęgnacją. Jest jednak jedna czynność, która ma duże znaczenie dla rozwoju roślin. Jest to przycinanie.

Trawy należy przycinać wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że wiele gatunków jest wrażliwych na przymrozki, a suche źdźbła stanowią ochronę dla młodych pędów. Suche trawy przycinamy już po pojawieniu się kolejnych pędów. Należy to zrobić sekatorem ręcznym lub nożycami do trawy. Cięcie powinno być wykonane nisko nad ziemią, ale tak, by nie uszkodzić nowych gałązek.

Jak łączyć gatunki traw?

Trawy to rośliny niezwykłe. Każdy jest w stanie znaleźć gatunki, które będą idealnie komponowały się w naszym wymarzonym ogrodzie. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że nowoczesne ogrody nie lubią przepychu. Są proste, by nie powiedzieć surowe. Wystarczy tylko kilka gatunków traw.

Planując kompozycję z traw warto wykorzystać gatunki o zróżnicowanym wzroście. Piętrowe ułożenie traw wygląda bardzo atrakcyjnie.

Z traw wysokich wyjątkowo ładną rośliną jest trawa pampasowa, która może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Białe oraz różowe pióropusze są zachwycające. Miskant chiński to trawa, która sprawdzi się na wilgotnym podłożu. Będzie idealną ozdobą oczka wodnego.

Z niskich traw warto zwrócić uwagę na śmiałka darniowego, który jest odporny na choroby, a jako średnie piętro sprawdzi się kostrzewa popielata lub turzyca Buchanana.

Zobacz także:

  1. KIEDY SIAĆ TRAWĘ? – SKUTECZNY PORADNIK
  2. Z CZYM ŁĄCZYĆ TRAWY OZDOBNE?

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!