Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne jest dziś sprawdzonym i wciąż udoskonalanym rodzajem zabudowy. Rozwinięty na przestrzeni lat w takich krajach jak Niemcy, czy Austria, znajdują zastosowanie również w Polsce. Standardy budownictwa pasywnego są na wysokim poziomie, a zwrot kosztów inwestycji zapewniony.

Czym charakteryzuje się budownictwo pasywne?

To, co wyróżnia budownictwo pasywne, to przede wszystkim energooszczędność. W budynkach stosuje się najnowsze rozwiązania w kwestii ogrzewania oraz techniki, aby zapewnić maksymalny komfort i łatwość użytkowania. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie stropów i elementów grzewczo – chłodzących, co sprawia, że w budynku panuje odpowiednia temperatura przez cały rok. Dlatego też budownictwo pasywne to „budownictwo na cztery pory roku”, gdyż innowacyjne technologie zapewniają najniższe koszty zużycia energii przez cały rok.

Sama nazwa „pasywne” zdradza poniekąd zasadę działania. Budynki „pasywnie” wykorzystują energię. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych instalacji do ogrzewania, czy chłodzenia. Domy pasywne to maksymalna energooszczędność.

Sam budynek, dom, powinien być zaprojektowany w oparciu o prostą bryłę. Łatwy kształt, nieskomplikowana budowa oraz odpowiednie materiały zapewnią maksymalną oszczędność na utracie ciepła, czy też chłodzenia. Nie znajdziemy tutaj niepotrzebnych ozdób, łuków i piwnic. Sama prosta konstrukcja.

Skąd pozyskiwana jest energia?

Energia zawsze brana jest z odnawialnych źródeł. Jest tutaj parę możliwości. Jedną z nich są na przykład baterie fotowoltaiczne. Do pozyskania energii wykorzystuje się otoczenie. Dlatego też wszelkie urządzenia pozyskujące ją są wykorzystywane. Zatem, wybierając budownictwo pasywne przyczyniamy się do polepszenia jakości naszego środowiska. Nie będziemy używać szkodliwych paliw, a więc nie będziemy emitować żadnych trujących substancji. Stawiamy na ekologię.

Budownictwo pasywne solary

Co jeszcze daje budownictwo pasywne?

Budynki nie wpływają dobrze tylko na otoczenie oraz domowy budżet, ale nawet na nas samych! Ściany z warstwą izolacyjną, która zapewnia optymalną temperaturę cały rok sprawia, że dobrze się czujemy. Okna – przestronne, duże – zapewniają odpowiednią dawkę światła. Sama konstrukcja nadaje świetną akustykę we wnętrzach.

Budownictwo pasywne to budownictwo na miarę XXI wieku. Spełnia wszystkie jakościowe wymogi, które zapewniają nam komfort, wygodę oraz maksymalną oszczędność. Warto zainwestować w taki dom, gdyż koszty zwrócą się w krótkim czasie!

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.