To musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć ogród japoński

Urządzenie ogrodu japońskiego to duże przedsięwzięcie, do którego warto dobrze się przygotować. Ten rodzaj aranżacji jest pełen symboliki i alegorii, a każdy element ma swoje ukryte znaczenie. Wbrew pozorom żaden detal nie nie znajduje się tam przypadkowo, dzięki czemu ogród zyskuje niemal magiczny charakter.

  1. Tego nie może zabraknąć w ogrodzie japońskim
  2. Ogród japoński nie jedno ma imię
  3. Urządzasz ogród japoński? Zwróć uwagę na szczegóły!

Ogród japoński to ogród naturalny – nawet elementy małej architektury wykonane są z przyjaznych dla przyrody materiałów, np. drewna. W tym ogrodzie nie ma miejsca na regularne lub geometryczne kształty oraz sztuczne tworzywa takie jak plastik.

Tego nie może zabraknąć w ogrodzie japońskim

W ogrodzie japońskim dominuje kolor zielony. Rośliny kwitnące stanowią sporadyczne dodatki, wprowadzając nieliczne, kolorystyczne akcenty. Przeważają typowe dla stylu japońskiego gatunki – klony palmowe, azalie japońskie, peonie, wiśnie i magnolie. Ważna jest woda, stanowiąca jeden z elementów ruchomych, wprowadzających do całego ogrodu życie. Wodzie towarzyszą kamienne lub drewniane kładki i mostki, utrzymane zwykle w kształcie łuku. Typowe są również platformy widokowe, ulokowane nad strumieniem.

Cały ogród ma mieć nieco tajemniczy charakter i stanowić oazę spokoju oraz dobre miejsce do medytacji. Sprzyjają temu nieregularne kształty alejek, przywodzące na myśl ścieżki stworzone przez naturę, wyłożone płaskimi, dużymi kamieniami. Całość uzupełniają niby od niechcenia ułożone kawałki skał w naturalnych kształtach i z naturalną fakturą – symbol trwałości i niezmienności przyrody. Kamienne lub betonowe są również dekoracje – asymetryczne lampy i figury, takie jak w ofercie https://allegro.pl/strefa/ogrodowa/ogrod-i-taras/styl-japonski.

Ogród japoński nie jedno ma imię

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, z których każdy charakteryzuje się innymi znakami szczególnymi. Uwagę przyciągają jednak głównie dwa z nich. Pierwszy można nazwać esencją filozofii organizacji ogrodu japońskiego. Ogród Tsukiyama to miejsce bardzo klimatyczne, usytuowane zwykle na wzgórzach, w którym można dostrzec delikatne wzniesienia oraz kamienne „góry”. W tym ogrodzie pojawia się wiele elementów wodnych, głównie niewielkich strumyków i stawów, które układem mają przypominać rzeki i morza.

Drugi popularny rodzaj ogrodu japońskiego – Karesansui – pozbawiony jest wody, dlatego nazywa się go suchym ogrodem. Strumyki i stawy imitują usypane ze żwiru i piasku ścieżki. W niektórych miejscach piasek jest dodatkowo regularnie grabiony w specjalny, wcześniej ustalony sposób, dzięki czemu imituje naturalny ruch fal.

Urządzasz ogród japoński? Zwróć uwagę na szczegóły!

W aranżacji ogrodu japońskiego ogromne znaczenie mają szczegóły. To one sprawiają, że miejsce to cechuje się niepowtarzalnym klimatem. Trzeba zwrócić uwagę, że urządzenie prawdziwego ogrodu japońskiego wymaga dużej przestrzeni oraz regularnej pielęgnacji. Ta jest szczególnie ważna w przypadku roślin – Japończycy słyną z formowania ich w fantazyjne i asymetryczne kompozycje. Typowe dla japońskiego ogrodu rośliny idealnie się do tego nadają.

Chociaż naturalny ruch do ogrodu wprowadza głównie woda, to często dla spotęgowania tego efektu w strumieniach i stawach umieszcza się ryby – najczęściej barwne gatunki karpi koi. Ryby te występują w ponad 100 gatunkach, które różnią się między sobą układem łusek, umiejscowieniem plam i kolorami, dlatego doskonale uzupełniają naturalną zieleń japońskiego ogrodu.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *