Izolacja balkonu i tarasu – co warto o niej wiedzieć?

Posiadanie balkonu lub tarasu to bardzo miły i ciekawy dodatek do każdego domu. Nie tylko sprzyja wypoczynkowi, lecz również dość atrakcyjnie się prezentuje. Jak się jednak okazuje, odpowiednie przygotowanie balkonu lub tarasu jest dość trudne w zrealizowaniu. Przykładowo koniecznie pamiętać trzeba o tym, aby miał on dobrze zaprojektowaną izolację. Czym musi się charakteryzować izolacja balkonu, a także, z jakiego powodu jest ona tak ważna?

Dlaczego izolacja balkonu jest tak ważna?

Zanim przejdzie się do tego, jak należy wykonać izolację balkonu, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa. Wielu osobom wydaje się, że jeśli położą dobrej jakości płytki ceramiczne na tarasie lub balkonie, to załatwią tym sprawę. Nie da się bowiem ukryć, że takie pytki są w stanie rewelacyjnie chronić przed wilgocią, mrozem czy też promieniowaniem UV. Dlaczego więc konieczne jest stosowanie czegoś więcej niż płytki?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jeśli położy się płytki na samym kleju, który umieszczony będzie na betonie, już pierwszej zimy dojść może do nasączenia posadzki wodą, a następnie jej zamrożenia. W efekcie tego dojdzie do popękania kafelków. Mało tego, brak izolacji na balkonie może być również powodem jego przeciekania, co rzecz jasna stopniowo naruszać będzie jego strukturę. Taki problem często towarzyszy inwestorom, którzy wykonali pod tarasem garaż. Niechlujnie wykonana izolacja lub też całkowity jej brak bardzo często powodują zalewanie garażu wodą z tarasu.
Oprócz tych niewątpliwych problemów brak izolacji na balkonie lub tarasie to prosta droga do pojawienia się na nich grzybów, lecz również w pomieszczeniach przylegających do balkonów, ponieważ woda przesączać się będzie przez ścianę do pomieszczenia.

Jak wykonać poprawną izolację balkonu?

Jak więc widać po powyższym opisie lista zagrożeń, które towarzyszą nieprawidłowo zaizolowanemu balkonowi, jest naprawdę bardzo długa. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów przykłada do tej kwestii naprawdę dużą uwagę. Jak się jednak taką izolację powinno wykonywać? Na co konkretnie należy zwracać uwagę?
Podstawową sprawą, od której należy rozpocząć, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Musi ona być idealnie równa, bez żadnych wykwitów czy też dziur. Wszystkie nierówności muszą zostać odpowiednio wyrównane.
Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest położenie na balkonie specjalnej maty uszczelniającej, która musi idealnie przylegać do powierzchni. Nie mogą się pod nią znajdować żadne kamyki, luźne elementy czy też innego typu drobiny.
Gdy będzie się już miało przygotowaną w odpowiedni sposób podłogę na balkonie, można następnie przejść do najważniejszego zadania, czyli do położenia na niej izolacji. W tym wypadku do wyboru jest kilka rozwiązań, lecz tym zdecydowanie najlepszym są maty wodoodporne. Ich ogromną zaletą jest bardzo prosty montaż, a także dość atrakcyjna cena. Oprócz takich mat stosuje się również specjalne uszczelnienia mineralne, które nakłada się na powierzchnie balkonu przy pomocy pędzla lub pacy.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.