Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Podpowiadamy!

Bardzo wiele osób marzy o tym, aby na ich działce zaaranżować przestrzeń tak, aby znalazło się na niej miejsce na piękny, wspaniale zaprojektowany ogród. A jednak, patrząc tylko na puste pola może się nam wydawać, że stworzenie takiej przestrzeni z zielenią może być bardzo trudne. Warto jednak podjąć się wyzwania krok po kroku tak, aby w końcu zrealizować swój cel. Projektowanie ogrodu przydomowego nie jest ani trudne, ani skomplikowane, ale trzeba zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz nad tym, co się nam podoba i co w takim ogrodzie chcielibyśmy mieć. Potem przyjdzie pora już na samo zakładanie ogrodu od podstaw, które może być o tyle żmudne, że może oznaczać wiele prac ziemnych i fizycznych, które mogą być męczące.

Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Na początku szalenie ważne jest przygotowanie planu zagospodarowania posiadanej przestrzeni. Na planie trzeba uwzględnić nie tylko teren zielony, ale i podjazd, studzienkę kanalizacyjną, umiejscowienie rur czy przyłączy i kabli – dzięki temu czarno na białym będziemy mieli rozrysowane gdzie co się znajduje i w którym miejscu ma się znaleźć dany element. Taki projekt ogrodu przed domem powinien być dość szczegółowy, ale sam dobór poszczególnych roślin na rabaty możemy zostawić sobie na później. Najważniejsze, aby dzięki takiemu planowi móc przejść do kolejnego etapu, a więc do wykonania wszelkich prac ziemnych czy też wkopanie obrzeży, elementów betonowych, ułożenie kostki na podjeździe i inne tego typu prace.

Potrzebne prace ziemne

Planowanie ogrodu to także wydzielenie z niego też przestrzeni, która będzie raczej stanowiła część użytkowo – gospodarczą. Podczas zaplanowanych prac ziemnych trzeba wykonać wszelkie te elementy, które zakładają utwardzenie danej powierzchni. Przy czym, warto rozejrzeć się w dostępnych na rynku produktach, gdyż oprócz tradycyjnych elementów betonowych bardzo ciekawym materiałem do zagospodarowania przestrzeni wokół domu są obrzeża ogrodowe.

Sprawdź od czego zacząć zakładanie ogrodu?

To całkowicie ekologiczny i bardzo estetyczny produkt, który jednocześnie naprawdę sprawdza się w praktyce, jest solidny i wytrzymały. Takie obrzeża ogrodowe można wykorzystać do wykończenia nawierzchni z kostki brukowej, ale i do projektowania ścieżek w ogrodzie, rabat, wydzielania dróżek i alejek. Z kolei drugim ciekawym produktem są eko kratki – sposób na ekologiczne wzmocnienie danej nawierzchni, co stanowi sensowną alternatywę dla kostki, betonu czy chodnika. Zaletą eko kratki jest to, że jest praktycznie niewidoczna, a doskonale utwardza powierzchnię, na jakiej się ją wyłoży. Poprzez zastosowanie takiego utwardzenia terenu nie musimy martwić się o to, że zakładanie ogrodu jesienią będzie ryzykowne ze względu na grząski grunt, błoto i roztapiające się pierwsze śniegi.

Czas na rośliny

Po przeprowadzeniu wszelkich prac ziemnych przychodzi czas na małą architekturę ogrodową w postaci pergoli, altanki, ławki czy też tarasu. Wszystkie te elementy sprawiają, że ogród jest ciekawszy, ale i piękniejszy, gdyż same w sobie są po prostu ładne. A potem najważniejsze – sadzenie roślin, dobieranie kwiatowych kompozycji, sadzenie drzewek, a może nawet zakładanie sadu. Na pewno warto wydzielić sobie także dodatkową przestrzeń na chociażby niewielkich rozmiarów warzywnik.

Zobacz od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Dodatkowo, zastanawiając się jak zaplanować ogród nie zapomnijmy o tym, aby zagwarantować sobie w jego wnętrzu odpowiednie miejsce do wypoczynku lub też do spędzania czasu z bliskimi. Jeśli weźmiemy się za projektowanie ogrodu krok po kroku – wszystko powinno pójść szybko i sprawnie.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *