Jak przygotować trawnik na zimę? Podpowiadamy!

Zima jest okresem niezwykle trudnym dla praktycznie każdej rośliny – w tym trawy porastającej murawę. Aby trawnik był w stanie bez komplikacji przetrwać do wiosny, jeszcze jesienią warto wykonać odpowiednie prace porządkowe i ochronne. Jak przygotować ogród na zimę, aby bez przeszkód wytrzymał najchłodniejsze miesiące roku?

Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?

Jesienią warto wykonać szereg zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Na szczególną uwagę zasługuje często zaniedbywane nawożenie. Proces ten wzmacnia przed zimą wrażliwy system korzeniowy traw, a także usprawnia przesłanie substancji odżywczych do węzła krzewienia – z tego właśnie miejsca wiosną wyrastać będą młode pędy i korzenie. Nie zależnie od tego czy jest to trawa z rolki czy własnoręcznie zasiana.  Do nawożenia trawnika najlepiej wykorzystać nawozy jesienne o niedużej zawartości azotu, za to obfitujące w potas i fosfor. Zadaniem tego drugiego składnika jest zwiększenie odporności roślin na niską temperaturę oraz inne warunki stresowe. Zima jest jednak dla roślin przede wszystkim czasem spoczynku – warto więc unikać nadmiernego pobudzania ich do wzrostu oraz ograniczyć dawki preparatu do tych zalecanych przez producenta. Stosując nawóz do trawy, najlepiej odliczać ilość 30 g na m2.

Czym nawozić trawnik na zimę?

Młody trawnik przed zimą, przez pierwszy kwartał od założenia, zwykle wcale nie wymaga nawożenia – trawa czerpie wówczas substancje odżywcze przede wszystkim z nasion. Jeżeli murawa posiana została wiosną, nawóz jesienny można wykorzystać do jej zasilenia np. na początku września. Nawozy wiosenno-letnie posiadają sporo azotu, który stymuluje wzrost roślin. Trawnik na zimę nie jest jednak w stanie się nim zahartować, przez co po nadejściu mrozu i śniegu zwiększa się podatność na choroby – np. pleśń śniegową. W najgorszym przypadku trawy mogą nawet obumierać. Jeżeli pH gleby wymaga podwyższenia, warto też zastosować wapno na trawnik przed zimą. Jeśli jednak ziemia nie jest zbyt kwaśna, można obyć się bez wapnowania.

Czy kosić trawnik na zimę?

Niezależnie od gatunku, jaki posiada trawa koszenie przed zimą warto wykonywać regularnie – aż do przymrozków. Pod koniec sezonu nie trzeba jednak utrzymywać tak wysokiej częstotliwości cięcia, jak latem. Źdźbła rosną wówczas wolniej, więc wystarczy przycinać je co dwa tygodnie. Po raz ostatni trawa przed zimą powinna być koszona na parę dni przed zapowiedzianym przymrozkiem. Wysokość źdźbeł po przycięciu nie powinna przekraczać 2-3 cm – jeżeli trawa pozostanie zbyt długa, jej liście mocno przygniotą się pod warstwą śniegu. Roślina przebywa wówczas w warunkach beztlenowych, co również przyczynia się do rozwoju pleśni śniegowej. Aby uniknąć tego problemu, warto przed przymrozkami wykonać niedużą wertykulację – w tym celu należy po prostu wyczesać darń drucianymi, ostrymi grabiami. Zabieg ten pozwala na usunięcie zbitych, martwych, chorych źdźbeł oraz fragmentów roślin. Z murawy warto też zgrabić opadłe liście krzewów i drzew.

Jak przygotować trawnik na zimę?

Dbając o murawę w okresie zimowym, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie zgarniać z przyległych ścieżek śniegu na trawnik. Lepiej też unikać chodzenia po murawie – wszystkie przygniecenia sprawią że trawa na zimę zacznie pokrywać się warstwą lodu. Trawnik często zakładany jest z siewu na wiosnę. Wówczas trawa ma szansę dobrze się rozkrzewić przez lato. Na początku sezonu warto kłaść także darń z rolki, dzięki czemu spokojnie zdoła ukorzenić się do jesieni. W obu przypadkach warto jednak postępować tak, jak z trawnikiem wieloletnim – dzięki temu nawet po srogiej zimie murawa pozostanie w nienagannej formie.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!