Jak uszczelnić dach na lata

Dachy, niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane z czasem ulegają niszczeniu i mogą pojawić się w nich przecieki. Wtedy właśnie niezbędne może okazać się ich uszczelnienie z zastosowaniem odpowiednich środków, lub przez wymianę zniszczonych elementów. Różne rodzaje dachów cechują się różną odpornością na starzenie się i niszczenie, ale prędzej, czy później to następuje. Wpływ mają tutaj przede wszystkim warunki atmosferyczne, choć w dzisiejszych czasach – zwłaszcza w miastach – nie bez znaczenia pozostaje również zanieczyszczenie powietrza. Zobacz jak uszczelnić dach, aby przetrwał lata.

Tradycyjne dachy blaszane i dachy z blachodachówki i blach falistych

Dachy wykonane z blachodachówki i różnego rodzaju blach falistych są szczególnie podatne na korozję. Aby je przed tym zabezpieczyć, używa się dość cienkich blach ocynkowanych, dodatkowo pokrytych warstwą zabezpieczającą. Warstwa ta chroni przed deszczem, a także nadmiernym nagrzewaniem przez słońce, co w konsekwencji również może prowadzić do pojawienia się ubytków. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przecieków najpierw należy ustalić ich źródło. Po znalezieniu nieszczelności fragment blachy wokół niej należy oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń. Uszczelnianie dachu następuje przy pomocy przewidzianego przez producenta środka. Należy pamiętać, że ze względu na bardzo małą grubość, blach takich nie szlifuje się. Zabezpieczoną blachę można dodatkowo pomalować w celu zamaskowania naprawionego miejsca, a używa się do tego specjalistycznych farb do blachodachówek.

W przypadku tradycyjnych dachów blaszanych, skonstruowanych z blachy o znacznie większej grubości, możliwe jest zeszlifowanie wierzchniej warstwy, załatanie przy pomocy odpowiedniego środka i powtórne pomalowanie fragmentu dachu. Takie dachy pozwalają nawet na dospawanie odpowiedniej łaty, albo wymianę fragmentu, w przypadku ubytków o znacznej powierzchni.

Dachy z dachówek ceramicznych

W przypadku dachów krytych tradycyjnymi dachówkami, przeciek może się pojawić wyłącznie z powodu pęknięcia, obluzowania, albo przemieszczenia jednej, lub kilku dachówek. W takim wypadku jedyne co można zrobić to, po ustaleniu miejsca w którym następuje przeciek, poprawienie obluzowanych dachówek, lub wymiana zniszczonych na nowe. Jeżeli dom posiada niezagospodarowane poddasz to bardzo często drobne naprawy mogą być wykonane z wnętrza, bez konieczności wychodzenia na dach. Tego typu konstrukcje należą do najłatwiejszych w naprawie.

Dachy kryte papą

Wiele płaskich dachów dużych budynków, jak bloki, czy budynki użyteczności publicznej, a czasem tez mniejsze budynki mieszkalne, pokrytych jest papą. Papa jest materiałem, który z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych, jak działanie słońca, deszczu i mrozu pęka, więc potrzebne jest regularne dokonywanie napraw. Z czasem może być również potrzebna wymiana całości pokrycia. Dachy z papy uszczelnia się dosyć łatwo, potrzebny jest jednak do tego specjalny, gazowy palnik. Papa pod wpływem bardzo wysokiej temperatury topi się, więc całkowicie szczelne przyklejenie łaty jest dość łatwe i pozwalana skuteczne usunięcie przecieku.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!