Malarstwo artystyczne – sposób na nudne wnętrze

Obrazy, plakaty, fototapety? Nie! Malarstwo artystyczne jest tym, czego potrzebujesz, aby ożywić wnętrze. Przedstawiamy kilka sposobów na ozdobienie ścian sztuką malarską.

Minęły już czasy, kiedy stając przed pustą ścianą, myślało się o tym, że trzeba powiesić na niej jakiś obraz. Dzisiaj możliwości jest tyle, że dowolnie możesz wybierać spośród wielu form, rodzajów i tematów dekoracji. Wprawdzie ciekawe plakaty dalej wniosą do wnętrza powiew świeżości, a wielkie fototapety skutecznie staną się centralnym punktem w pomieszczeniu, ale to artystyczne malowanie ścian jest na topie!

Czym jest artystyczne malowanie ścian?

Jak sama nazwa wskazuje, artystyczne malowanie ścian to nic innego, jak przeniesienie wzorów bezpośrednio na ścianę za pomocą różnych technik malarskich. Pierwszym skojarzeniem powinny być murale – i jest to skojarzenie prawidłowe! Murale to obrazy, które coraz częściej możesz zauważyć w przestrzeni publicznej. Przyciągają wzrok rozmaitymi formami, kolorami, motywami, a przede wszystkim rozmiarem, co nie oznacza, że również i w twoim domu powinno pojawić się gigantyczne malowidło.

malarstwo artystyczne

Sposobów na dekorowanie ścian jest mnóstwo. Możesz zdecydować się na przeniesienie na jedną ze ścian motywów kwiatowych, pejzażu czy wzorów geometrycznych. Możesz również zastosować jeden obraz, który będzie elementem wyróżniającym na ścianie. Ciekawy efekt uzyskasz, malując dwie sąsiadujące ściany.

Co dzisiaj jest trendy w dekorowaniu ścian?

Trendy się zmieniają, ale w przypadku dekoracji wnętrz sprawa jest ułatwiona, ponieważ poszczególne hity są aktualne przez kilka lat. Dzisiaj są to klimaty industrialne, czyli wszystko to, co kojarzy się z halą przemysłową i surowością. Mamy więc imitacje betonu i kamienia w różnych odcieniach, dlatego stosuje się rozmaite przecierki i tynki strukturalne, które następnie maluje się we wzory. W przypadku obrazów wprowadza się widok starych miast w kolorach sepii, niczym ze starej pocztówki.

Niezwykle popularnym motywem jest zastosowanie wyróżniającego wzoru na jednej ze ścian. Jeśli masz wnętrze w stylu prowansalskim, świetnie sprawdzą się tu motywy kwiatowe, koniecznie delikatne i w odcieniach pastelowych. W sypialniach wciąż dominują pejzaże i krajobrazy z naciskiem na panoramy miast. Za to malowanie artystyczne na dobre się rozgościło w pokojach dziecięcych – na ścianach pojawiają się bohaterowie kreskówek, motywy z bajek i wszystko to, co może kojarzyć się z zainteresowaniami dziecka.

Malarstwo artystyczne jest ponadczasowe

Zaletą przeniesienia na ściany wybranego wzoru jest jego unikalność. Możesz również zaprojektować swój własny wzór. Malowanie artystyczne to również doskonały sposób, aby z wnętrza pozbyć się zbierających kurz obrazów – wtedy obraz jest malowany albo bezpośrednio na ścianie, albo też na tkaninie i następnie jest przytwierdzany do ściany. Dzięki temu unikniesz charakterystycznych i odcinających się sześcianów na ścianie i zyskasz wnętrze spójne, „miękkie” i przytulne w odbiorze. Co ważne, takie malarstwo nigdy się nie starzeje!

Na koniec najważniejsze. Wierzymy, że masz dużo chęci i samozaparcia, aby samemu zrealizować swoje pomysły. Jeśli korzystasz z gotowych szablonów lub wybrałeś prosty motyw, na pewno przeniesienie murala na ścianę w mieszkaniu nie będzie stanowić problemów. Komplikacje mogą się pojawić przy bardziej skomplikowanych wzorach – wtedy efekt może odbiegać mocno od tego założonego. Jak temu zapobiec? Powierz wykonanie malowidła artyście! Na pewno w swoim mieście znajdziesz firmy i osoby, dla których malarstwo artystyczne nie jest żadną tajemnicą, a sprawią, że finalnie będziesz zadowolony z jakości i wykonania.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *