Najmodniejsze rośliny doniczkowe we wnętrzach – na co postawić?

Dość liczna obecność roślin ozdobnych w polskich mieszkaniach nikogo już nie dziwi, a można nawet rzec, że jest to swego rodzaju obowiązek. Moda na żywą zieleń powróciła do trendów wnętrzarskich już kilka lat temu i wydaje się, że zostanie z nami na dłużej. Wnętrza w stylu „urban jungle” zachwycają bowiem swoim nieokiełznanym, ale wciąż harmonijnym charakterem. Na jakie rośliny doniczkowe postawić? Przedstawiamy najmodniejsze gatunki ostatnich miesięcy.

Modne rośliny doniczkowe – dracena wonna

Jedna z najbardziej intrygujących roślin doniczkowych, które zdążyły się pojawić w naszych domach i mieszkaniach jako niebanalne elementy dekoracyjne. Dracena to wyjątkowy gatunek z rodziny szparagowatych, który w swoim naturalnym otoczeniu, czyli na terenach tropikalnej Afryki, przyjmuje formę pokaźnego drzewa, które może osiągać nawet do 6 metrów wysokości. Dracena wonna uprawiana w doniczce nie może „pochwalić się” tak imponującymi rozmiarami, ale można pokusić się o dwumetrowe drzewko ozdobne. Roślina doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza, a wszystko za sprawą wyjątkowo długich liście (nawet do 1m), które najczęściej przyjmują lancetowaty kształt, a ich barwy utrzymane są w zielono-żółtej kolorystyce. Warto pamiętać, że dracena wonna wyróżnia się nie tylko nieprzeciętnymi walorami estetycznymi, ale i prozdrowotnymi, ponieważ oczyszcza powietrze z lotnych toksyn.

Modne rośliny ozdobne – monstera dziurawa

Kolejna roślina pokojowa, na punkcie której oszalała cała branża home decoru, ale nie tylko. Monstera dziurawa zdążyła został „bohaterką drugiego planu” wielu postów na Instagramie i trudno się temu dziwić. Monstery na tle innych roślin doniczkowych wyróżniają się przede wszystkim unikalnym wyglądem liści, których kształt do złudzenia przypomina serce, a do tego posiadają charakterystyczne otwory, które dodają im jeszcze więcej wyrazistości. Rośliny, które na co dzień rosną w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej (od Meksyku aż po Panamę) mogą tam osiągać nawet do 10 metrów wysokości, jednak uprawiane w warunkach domowych „zatrzymują się” na poziomie 1,5-2 metrów. Jest to wciąż imponujący wynik jak na roślinę ozdobną, dlatego też tak chętnie sięgamy po nią przy aranżacji nowoczesnych wnętrz, ale nie tylko. Monstera prezentuje się równie majestatycznie we wnętrzach rustykalnych czy urządzonych w stylu angielskim, a coraz częściej pojawia się też w minimalistycznych loftach.

Modne rośliny pokojowe – chamedora wytworna

Chamedora, często nazywana również palmą koralową, zyskuje coraz większe grono zwolenników, zwłaszcza wśród fanów aranżacji wnętrz w stylu boho. Potrafi bowiem ocieplić wnętrze, a jednocześnie dodać mu odpowiedniej elegancji. Duża w tym zasługa delikatnych, parzysto-pierzastych liści o długości do 60cm, które najczęściej przyjmują barwy jasnej zieleni. Palma koralowa doskonale odnajdzie się w każdym wnętrzu, urządzonym zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym klimacie, dlatego też warto mieć ją w swoim mieszkaniu.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.