Podstawowe narzędzia i akcesoria do frezowania

Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, polegający na kształtowaniu powierzchni różnorodnych przedmiotów wykonanych z metalu, drewna, tworzyw sztucznych lub innych materiałów poprzez usuwanie naddatku obróbkowego w wybranych punktach kształtowanego przedmiotu. Podstawowym narzędziem przeznaczonym do realizacji tego typu pracy jest frezarka oraz dedykowane jest akcesoria, czyli frezy.

Rodzaje frezarek

Podstawową kategoryzacją tego typu sprzętu jest jego podział ze względu na sposób usytuowania wrzecion. Największą popularnością kupujących cieszą się frezarki górnowrzecionowe, w których wrzeciono umiejscowione jest nad stołem roboczym, dzięki czemu obsługa urządzenia jest wygodniejsza i co najważniejsze, bardziej bezpieczna. Frezarki dolnowrzecinowe są mniej popularne, a ich użytkowanie zalecane jest wyłącznie tym osobom, które zostały odpowiednio przeszkolone i mają duże doświadczenie w obsłudze maszyn skrawających. Inną kategoryzacją tego typu sprzętu jest jego podział ze względu na liczbę zainstalowanych wrzecion. W tym sensie możemy mówić o frezarkach jedno- oraz wielowrzecionowych. Niekiedy frezarki różnicuje się również pod kątem ich przeznaczenia. Wówczas możemy mówić m.in. o frezarkach do drewna, metalu, kół zębatych czy o urządzeniach uniwersalnych.

Narzędzia do frezarek

Sprawność działania konkretnego modelu frezarki zależ nie tylko od jej konstrukcji, ale także dedykowanego skrawaniu osprzętu. Podstawowym narzędziem skrawającym do frezarek są frezy oraz wyposażone w wiele ostrzy, specjalne głowice frezarskie. Pod adresem https://majstero.pl/pol_m_Narzedzia_Narzedzia-skrawajace_Glowice-do-Frezowania-768.htmlznaleźć można kilkadziesiąt przykładów głowic o różnych średnicach i zastosowaniach, przystosowanych do montażu różnych typów płytek skrawających, przeznaczonych m.in. do planowania i kopiowania, produkcji narzędzi i form, wycinania czy cyrkulacyjnego frezowania otworów. To od kształtu głowic i frezów zależy sposób kształtowania obrabianego elementu. Dostępne narzędzia skrawające dają możliwość m.in. planowania, a także frezowania rowków i otworów, profilowania krawędzi czy wykonywania żłobień o dekoracyjnym charakterze.

Wykończenie elementu metalowego, wykonanego z drewna czy tworzywa sztucznego przy pomocy obróbki skrawaniem to jeden z najpopularniejszych sposobów na nadanie obrabianemu przedmiotowi określonego kształtu i związanej z nim funkcjonalności. Dzięki takim narzędziom jak frezarki, frezy, głowice frezarskie i dedykowane im płytki skrawające można modelować powierzchnię różnorodnych przedmiotów w niemal dowolny sposób.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.