Pokój młodzieżowy

Okres dorastania to, jak wiadomo, bardzo trudny czas w życiu każdego z nas. To również moment, w którym zachodzą największe zmiany, również dookoła. Nastolatki pozbywają się swoich zabawek, dziecięcych ozdób i przychodzi pora na odnowienie pokoju! Jak zaaranżować pokój młodzieżowy?

Przede wszystkim pamiętajmy, jakie zadanie musi spełniać taki pokój. To nie tylko sypialnia, ale również miejsce, w którym nastolatek będzie odpoczywał, uczył się i spędzał większość swojego czasu. Dlatego też pokój młodzieżowy trzeba odpowiednio umeblować.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój dla nastolatka to wbrew pozorom dużo trudniejsze zadanie niż pokój dziecięcy. W tym przypadku musimy liczyć się z gustem i wymaganiami młodego dorosłego, gdyż ma on już wyrobione swoje zdanie w pewnych kwestiach. Dlatego należy zabrać się za projektowanie nowego wnętrza wspólnie.

Uwzględnijcie pasje, zainteresowania oraz ulubione rzeczy dziecka. Wykorzystując te informacje łatwiej dobierzecie dodatki, czy chociażby kolory panujące we wnętrzu. Jak już zostało ustalone, pokój musi spełniać kilka funkcji. Najlepiej wyodrębnić strefy, ale nie zapominajmy o odrobinie zieleni.

Strefa do spania

W tej części musi przede wszystkim stanąć łóżko – dość duże, minimum 90cm, ale takie dwuosobowe też będzie dobrym rozwiązaniem. Dodatkami w tej strefie powinien być nakastlik, czyli szafka nocna, oraz lampka. Często w łóżku czyta się książki lub korzysta z laptopa/komórki. Dlatego też trzeba zadbać o dobre oświetlenie oraz miejsce, gdzie będzie można odłożyć rzeczy.

Strefa do nauki i rozrywki

To miejsce, gdzie powinno stanąć biurko oraz części z mebli na przechowywanie. Biurko powinno być przestronne, aby spokojnie mogło pomieścić komputer oraz książki. Często można znaleźć meble modułowe, które będą pełniły również funkcje półek i szafek. Takie rozwiązanie zapewni łatwość w utrzymaniu porządku. Dodatkowe regały na książki oraz różne przybory, czy też ozdoby świetnie dopełnią te strefę. Należy również  zadbać o odpowiednie oświetlenie, które przyda się w trakcie nauki.

pokój młodzieżowy - strefa nauki

Jakie dobrać dodatki i kolory?

Przez kolory pokój młodzieżowy może wyzwalać odpowiednia energię oraz wprowadzać odpowiedni nastrój. Można wydzielić jedną ze ścian na przykład na graffiti lub własną twórczość. Mogą się tam znaleźć plakaty ulubionych artystów lub pamiątkowe zdjęcia. Miejsce, w którym nastolatek może wyrazić siebie jest bardzo ważne. Pozwólmy im dobrać ozdoby, aby czuli się w pokoju jak najlepiej.

Podsumowując, pokój młodzieżowy musi spełniać oczekiwania bardzo wymagającej osoby. Jednak, jeśli zapewnimy odpowiednie miejsce na wszystkie potrzeby z pewnością wnętrze stanie się ulubioną częścią domu.

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.