Siatki zabezpieczające trawnik i ogród przed kretami

Krety to gryzonie, które potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodach. Szukają pożywienia ryją w ziemi korytarze. Przy okazji niszczą korzenie roślin, które bardzo często giną. Krety nie należą więc do mile widzianych gości w ogrodzie. Ludzie walczą z nimi, stosując bardzo różne metody. Z uwagi na to, że gryzonie te są pod ochroną, nie można ich zabijać, a jedynie wypłaszać. Do jednych z bardziej skutecznych metod walki z tymi gryzoniami zalicza się siatki na krety.

Jakie są rodzaje siatek na krety?

Siatki na krety muszą zostać zasypane pod poziomem trawy. Dzięki temu stanowią skuteczną ochronę roślin przed tymi gryzoniami. Tam, gdzie jest zamontowana siatka na krety, nie są one w stanie dokopać się do korzeni roślin. Do wykonania siatek na krety wykorzystywane są bardzo różne materiały. Na ogół dostępne są siatki wykonane z polipropylenu, plastiku albo metalu. Wszystkie te materiały są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jest to gwarancją ich wieloletniej trwałości. Poszczególne siatki na krety mogą różnić się wielkością oczek. Wymiary oczek stosowane w siatkach na krety to najczęściej od 3 x 3 mm do 20 x 20 mm. Siatki konstruuje się w taki sposób, aby stanowiły skuteczną zaporę dla kretów, a jednocześnie nie przeszkadzały w wegetacji roślin. Ogrodnicy zalecają stosowanie siatek, których oczka mają wymiary co najmniej 10 x 10 mm. To optymalna wielkość oczek, która nie utrudnia przebijania korzeni roślin. Nie zaleca się montowania siatek na krety w sąsiedztwie drzew.

Czym charakteryzują się siatki na krety?

Siatki na krety są bardzo proste w montażu. Należy zakopać je na głębokość około 10 lub 30 centymetrów. Głębokość uzależniona jest od tego czy siatka ma znajdować się pod trawnikiem czy rabatą kwiatową. W drugim przypadku siatki na krety należy zakopać głębiej. Należy pamiętać, że siatka sprawdzi się tylko wtedy, gdy zostanie wkopana przed założeniem trawnika czy rabaty z kwiatami. Przed zakupem siatki należy dokładnie wymierzyć przestrzeń ogrodu, na której siatka ma zostać wykorzystana. Tylko jeśli zostanie ona dokładnie pokryta siatką, kret nie znajdzie luki, przez którą uda się mu się wydostać i tworzyć kopce w dowolnych miejscach ogrodu. Oprócz siatek pionowych na rynku można znaleźć również siatki pionowe, którymi ogradza się wybraną przestrzeń ogrodu. Aby mieć większą pewność, że siatka skutecznie powstrzyma krety, można zastosować zarówno siatki poziome, jak i pionowe. Niektórzy producenci oferują siatki razem z niezbędnymi do ich mocowania kotwami. Zalecane głębokości montażu siatek pozwalają wygodnie pielęgnować trawnik czy ogród oraz bezpiecznie użytkować narzędzia ogrodnicze.

Siatki na krety mają szerokość od 100 do 200 cm. Są sprzedawane na metry, każdy więc może zakupić taką ilość siatki, która jest mu potrzebna. Ceny siatek zależą od materiału, z którego je wykonano oraz od producenta. Są trwałe, skuteczne i wcale nie kosztują wiele. 

Redakcja Salamander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.