Budownictwo modułowe

Budownictwo modułowe rozszerza swoje horyzonty coraz dalej. To nie tylko praktyczne kontenery na tymczasowe wykorzystanie, to już konstrukcje stałe, jak prawdziwe budynki. Co sprawia, że stają się tak popularne?

Gdzie wykorzystuje się budownictwo modułowe?

Ten rodzaj zabudowy kiedyś kojarzyło się tylko z blachą, szybkością oraz kontenerami. Używano ich przy tymczasowych wystawach, na budowach oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba było zaoszczędzić czas i pieniądze. Obecnie przebudowywane moduły służą praktycznie w każdej dziedzinie. Tworzy się z nich szkoły, budynki publiczne, biura, a nawet szpitale. Można wykorzystać je również do budowy domów.

Jakie jest budownictwo modułowe?

Prostota, nowoczesność oraz piękno – tak w trzech słowach można określić taką zabudowę. Podstawowym zabiegiem, jaki jest kojarzony z modułami, to prefabrykacja. Zabieg ten polega na wytwarzaniu ogromnych elementów konstrukcyjnych. Prefabrykaty są bardzo dobrze wykonane i świetne jakościowo. Budynki powstają praktycznie w całości z takich części składowych. Wszystko odbywa się w fabrykach, dlatego wszystko dzieje się szybko i praktycznie. Nawet wykończenie oraz wszelkie instalacje są tam montowane! Na miejscu, gdzie ma stanąć budynek, odbywa się jedynie łączenie niektórych elementów i gotowe. Czas wykonania domu modułowego w porównaniu ze zwykłą budową jest aż o 70% krótszy!

Budownictwo modułowe z basenem

Z czego są wykonane budynki?

Materiały są różne. Szkielet można wykonać ze stali bądź betonu. Płyty wykorzystane do budowy są najczęściej warstwowe lub włókno-cementowe, ale również z materiałów drewnopodobnych. Izolacja wykonana jest z pianki, wełny lub styropianu. Jeśli wybierzemy moduły betonowe, cała konstrukcja jest bardzo trwała i powstaje w całości w fabryce.

Budownictwo modułowe zalicza się do budownictwa energooszczędnego. Wykorzystane materiały zapewniają ochronę przed utratą ciepła, a sama konstrukcja wpływa na zużycie energii.

Wybierając taki rodzaj zabudowy musimy gustować w bardzo prostej formie. Jednak takie nowoczesne budownictwo, łączące w sobie nowoczesność oraz praktycyzm, to naprawdę świetne rozwiązanie. Oszczędność czasu oraz przystępność ceny w stosunku do jakości to wszystko, czego nam potrzeba. Czy Ty zdecydowałbyś się na taki dom?

Redakcja Salamander

One thought on “Budownictwo modułowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *