Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Poradnik

W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się grzejniki drabinkowe, które można spotkać przede wszystkim w łazienkach. Grzejniki tego typu mają bardzo wiele zalet, ale tak jak w przypadku tradycyjnych grzejników, mogą pojawić się przy nich mniejsze lub większe problemy z zapowietrzaniem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie – jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Odpowietrzanie grzejników łazienkowych od a do z

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że odpowietrzanie grzejników łazienkowych wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W pierwszej kolejności należy dokładnie zakręcić kaloryfer, a dokładniej mówiąc przykręcić głowicę termostatyczną maksymalnie w lewą stronę. Na drugim końcu grzejnika łazienkowego powinien znajdować się odpowietrznik. Płytowy grzejnik łazienkowy ma odpowietrznik na górze. Zdecydowana większość odpowietrzników wyposażona jest w niewielkich rozmiarów otwór odprowadzający, który należy skierować bezpośrednio w swoją stronę. Z otworu może wydobywać się woda, dlatego też warto postawić pod grzejnik miskę albo szmatkę. Jeżeli ręcznie nie można przesunąć otworu, to warto skorzystać z pomocy specjalnego klucza nastawnego. 

Śrubkę odpowietrznika należy delikatnie odkręcić tak, aby nie pojawił się duży strumień, który może narobić dużo bałaganu. Na rynku dostępne są na szczęście specjalne klucze do odpowietrzania, dzięki czemu sprawnie poradzimy sobie z tym zadaniem. Przy dobrym dojściu do odpowietrznika powinien wystarczyć zwykły śrubokręt. Gdy śruba jest mocno zakręcona to można wspomóc się kombinerkami. Z otworu najpierw powinno wylecieć powietrze, a dopiero później woda. Gdy z otworu wydobywać będzie się jedynie sama woda, to należy zakręcić śrubę i sprawdzić szczelność odpowietrznika. 

Kiedy wiadomo, że grzejnik łazienkowy jest zapowietrzony?

Gdy grzejnik łazienkowy nierówno oddaje ciepło to istnieje duże prawdopodobieństwo, że niestety jest on zapowietrzony. Zaniepokoić powinna również głośna praca grzejnika. Warto przyłożyć do grzejnika ucho i gdy pojawią się gwizdy, szumy albo bulgotanie, to warto jak najszybciej zabrać się za odpowietrzanie. W przypadku opisywanych grzejników drabinkowych przy zapowietrzeniu dół grzejnika powinien być ciepły, z kolei góra powinna być zimna. 

Jakie zalety ma odpowietrzanie grzejnika?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że powietrze nie tylko zakłóca pracę grzejnika łazienkowego, ale co gorsze może powodować również korozję. Przez zapowietrzone grzejniki utrudniony jest przepływ wody, dlatego też spada wydajność samych grzejników. Dzięki systematycznemu odpowietrzaniu można znacząco wydłużyć żywotność grzejników i poprawić ich wydajność. Praktycznie każdy nowy grzejnik łazienkowy wyposażony jest w odpowietrznik, dzięki któremu pozbędziemy się szkodliwego powietrza. W przypadku starszych grzejników mogą jednak pojawić się problemy, dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowców.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!